AEG vill bygga nytt Hammarby
AEG driver Globenområdet och lägger stora resurser på många arrangemang i alla anläggningar. Samtidigt är AEG också en delägare i Hammarby Fotboll AB.
Enad satsning på Bajen och arenan
Den här säsongen har ett dalande Hammarby, på ett Söderstadion som snart ska rivas, skapat diskussioner hos det amerikanske nöjes- och sportföretag.
Sedan uppgifter om nya beslut läckt ut valde AEG på fredagsmorgonen att gå ut med ett pressmeddelande om den nya inriktningen:
"Anschutz Entertainment Group har fattat ett strategiskt beslut att lägga än större fokus på Hammarby. Visionen och målet är att laget ska tillbaka i Allsvenskan som topplag 2013 när Stockholmsarenan invigs. Ett steg på vägen är tillsättandet av två nya styrelseledamöter".
AEG behåller aktierna
Globe Arenas vd Ninna Engberg och Chris Klein, tidigare landslagsspelare i USA, tar plats i styrelsen och tillsammans med Per Magnusson ska de representera AEG:s intressen.
Samtidigt framkommer att AEG att de inte alls vill sälja sin andel på 49 procent av aktieinnehavet.
Nu sker raka motsatsen - AEG ska bevaka sina intressen, värna om fotbollsbolaget och anläggningen, och det innebär att bolaget också ska investera.
Satsning kräver många miljoner
Att bygga upp ett allsvenskt topplag kostar många miljoner.
- Mitt uppdrag blir att tillsammans med Hammarbyfamiljen ta fram en strategi som fokuserar på affärsutveckling, kommersiella rättigheter, sponsringsplattform och den typen av frågor som är viktiga för Hammarbys ekonomi. Jag hoppas att min erfarenhet och min lokala förankring kan bidra till att hjälpa Hammarby till att bli ett framgångsrikt allsvenskt lag snart igen, säger Ninna Engberg, VD på Stockholm Globe Arenas.
Ninna Engberg har tidigare ingått i bandyförbundets styrelse och har nu bytt till ishockeyförbundets styrelse. Via sitt jobb i dag har hon ett omfattande kontaktnät. Hon kommer också att jobba med frågor kring hur Hammarby blir framgångsrika ekonomiskt i nya Stockholmsarenan.
AEG förhandlar med AEG
- För AEG är det otroligt viktigt att vi får in en affärsinriktad person med en lokal förankring som förstår marknaden och fotbollen i Sverige. Ninna har under sina två år som VD för Stockholm Globe Arenas visat att hon har en utmärkt känsla för både svensk idrott och den svenska marknaden, säger Per Magnusson, AEG:s tredje representant i styrelsen.
Hammarby med sitt starka varumärke och sina många fans har enorma möjligheter. En ny och modern arena är ytterligare en pusselbit. Fattas gör bara ett bra lag...
- Klubben har redan fantastiska förutsättningar. Nu ska vi ta fram en plan för att ta Hammarby uppåt sportsligt och affärsmässigt, säger Ninna Engberg.
Sedan kan man fråga sig vad som sker i den stunden då AEG som driftansvarig för Stockholmsarenan ska förhandla med klubben, med AEG som stark aktieägare.
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.