Idrottens chefer tränas framför kameran

Det är inte bara elitidrottare som måste träna för att bli bättre. Nu ska även specialidrottsförbundens chefer utvecklas – på att sälja sitt förbund framför filmkameran.

Riksidrottsförbundet, RF, tar initiativet till att 28 generalsekreterare och ordförande skickas på ”träningsläger”.

- Den här typen av träning behövs alltid. Den är extra viktig om det skulle dyka upp en kris, förklarar Camilla Hagman, kommunikations- och marknadschef på RF, satsningen.
Camilla Hagman har varit kommunikations- och marknadschef på RF i ett och ett halvt år. Media i allmänhet, och TV-mediet i synnerhet, blir allt viktigare för att exponera och sälja sin idrott - bland annat exploderar utvecklingen inom webb-TV:

- Många av specialidrottsförbunden arbetar aktivt med mediaträning, men den här kursen fokuserar specifikt på hur du ska agera framför kameran, för att göra ett bra intryck och nå ut med ditt budskap. Det är viktigt att ge ett bra intryck, för du representerar både dig själv och din idrott. Det har du nytta av framför allt när det gäller att attrahera sponsorer och samarbetspartners, säger Camilla Hagman och fortsätter:

- Det är extra viktigt vid kris och när mediadrevet går. Målet med den här träningen är att deltagarna ska känna sig tryggare och bättre förberedda nästa gång lampan tänds och kameran rullar – även om det som ska sägas inte är helt positivt.

Arbetsnamnet på kursen är ”Drottning och kung framför kameran” och genomförs torsdagen den 28 oktober i Stockholm. Deltagarna kommer att få träna både på att använda sin röst som ett kraftfullt verktyg, och att säga rätt saker på rätt sätt framför filmkameran.

- Om det här slår väl ut är det möjligt att vi lägger in det som en återkommande aktivitet. Det här bör alla i ledande befattning behärska – och man kan aldrig träna för mycket på det!
Kursen genomförs i samarbete med företagen Kraftfull Kommunikation AB och Voice and Message.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.