Norrköping utlovar mångmiljonsatsnsing
- Vi vill styra båten. Vår ekonomi är stabil. Vi vill göra det före nyår, säger ordförande Peter Hunt som firade klubbens succésäsong på Mallorca, där han följde lokaltidningen NT:s bevakning från den avgörandet direkt på nätet.
Sanerade ekonomin
Kanske vill han undvika att vara på plats och sätta ännu större press på laget. Trots allt har det varit lite småstruligt på slutet.
- Det kändes lite kymigt att sitta här då, men det är ändå så underbart. Alldeles fantastiskt. Jag har inte ord för det, säger Peter Hunt när han beskriver alla känslor och gratulationer i NT.
Peter Hunt vill själv ligga lågt, trots att alla vet att han är avancemanget personifierad.
Han tillträdde i tron att det var ordning och reda i klubben, men fann raka motsatsen. Han lät och kunde tack vare egna pengar och kontakter sanera IFK. Att han stod för 20 miljoner kronor är ju en betydande del av arbetet.
Styrelsen på Mallorca
Under året och i takt med framgångarna har han också velat hålla en låg profil för både egen del och klubben.
- Jag är givetvis själaglad för föreningen och alla inblandade. Men det är nu utmaningen kommer. Att gå upp med dyraste spelartruppen i superettan är inte så överraskande. Det är nu resan börjar. Det är nu vi ska visa att vi kan etablera oss. Skulle vi ramla ur igen skulle det bli ett energitapp som heter duga.
Nyligen hade Peter Hunt hela styrelsen på besök på Mallorca för att planera fortsättningen. Och nu är målet offentligt – IFK ska bli ett av allsvenskans åtta bästa lag.
-Vi måste göra en satsning. Jag kommer att vädja till alla att ställa upp på den. Våra samarbetspartners och inte minst publiken som vi inte lyssnat på tillräckligt. IFK finns till för publiken och inte tvärtom. Vi måste vara ödmjuka där, betonar han.
Från 30 till 50 miljoner
Inför det faktum att omsättningen ökar från cirka 30 miljoner konor till 50, inte minst via ersättningen från TV, vill Ifk också ta ytterligare ett steg och äga Nya Parken själv.
- Jag ska ha en dragning för kommunstyrelsen snart och förklara att föreningen är redo att ta över ägandet till hundra procent, utan delat ägande med hjälp av externa krafter. Vi har svängt där.
Det innebär att de två återstående tredjedelarna av kommunens Norrköpings Idrottspark AB ska flyttas över till IFK:s Parken Event & Arena AB.
- Så småningom kan föreningen köpa bort mig. Det är ingen dramatik i övertagande och ingen stor affär. Det är mera en teknisk fråga. Det steget finns noga reglerat sedan tidigare av juristerna.
Ska värva tre-fyra spelare
Det här är i nästa steg i ambitionen att skapa en stark och hållbar ekonomi.
- Vi har stenkoll på siffrorna. Vi har tagit över lånet på 305 miljoner kronor, men det kommer inte att kosta skattebetalarna något om kommunen överför ägandet till oss, säger Peter Hunt.
Han döljer inte heller planerna för att förstärka truppen.
- Vi vill ha tre-fyra etablerade spelare, främst i defensiven, säger ordföranden Peter Hunt.
- Om man vill hänga kvar måste man sikta på en placering i mitten och då krävs en jättesatsning. - Vi kan inte vara naiva och tro att dagens trupp klarar av att vara i allsvenskan, menar Hunt som är fullt medveten om att det krävs ett antal miljoner för att ro hem sådana spelaraffärer.
Litar till Peking Soccer Invest AB
Här får spelarbolaget Peking Soccer Invest AB en avgörande betydelse. Där satt han själv som ordförande fram till dess han blev ledande i IFK.
Tidigare fanns också finansmannen Fredrik Lundberg med. Han som satsade 18 miljoner kronor för att IFK Norrköping skulle nå allsvenskan. Då misslyckades satsningen.
Peking Soccer Invest AB består av ett antal affärsmän, alla med stark anknytning till Norrköping, och vid den första bolagsstämman klargjordes att affärsidén inte är annan än att stödja IFK Norrköping inköp av spelare och aktieägarna enades om att ingen vinst skulle plockas ut de första fem åren. Då skulle en eventuell behållning återinvesteras i spelare.
IFK Norrköping äger 33 procent av aktierna i bolaget och bland finansiärerna ingick bl a Fredrik Lundberg och Stadium-bröderna Bo och Ulf Eklöf.
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari, då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.
Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.