Elitserien tvingas till biljettrabatter

Frölunda är det tippade topplaget som har svikit förväntningarna. Ändå toppar klubben publikligan i elitserien. Nu introduceras ett Januarierbjudande med kraftig rabatt samtidigt som andra klubbar sneglar för att också stoppa publiktappet.

Publikligan leder Frölunda före Djurgården, HV och Färjestad.

Sämsta sedan hallen byggdes

I Linköping tvingas LHC medge att snittet är nere på 6 500 per match och med fortsatt nedåtgående kurva tvingas klubben acceptera de sämsta publiksiffrorna sedan Cloetta Center byggdes 2004.

6 500 nu ska jämföras med 7 703 i snitt under den första säsongen. Men då hade laget också stjärnor som Knuble, Morrison och Huselius.

- Som det ser ut just nu missar vi budgetmålet när det gäller publik, säger klubbdirektör Mike Helber till Corren.

Och nära 4 miljoner kronor. För uteblivna åskådare betyder uteblivna entrér och utebliven försäljning.

TV-ersättningen ändå högre

- Vi måste bli bättre på att erbjuda saker som du inte får i tv-soffan, säger Helber och upprepar vad alla klubbar i Elitserien just nu funderar på.

Apropå TV söker Helber en viss tröst där eftersom TV-avtalet (som gäller till 2012) är bättre och i dag motsvarar 20 av de 22 miljoner som Hockeyligan årligen delar ut till föreningarna.

I Scandinavium, eller "Kålleseum", brukar åskådarna vara trogna.

Topp i Europa

Minns i fjol när Frölunda var tillbaka bland de tre mest publikdragande ishockeyklubbarna i Europa. Under den ordinarie elitseriesäsongen hade Göteborgsklubben, som i fjol var fyra på listan, i genomsnitt 11 399 åskådare.

Men i vinter har klubben vid tre tillfällen inte ens nått upp till 8 000 personer.

Nu är frågan om 30 procent billigare biljetter lockar fansen tillbaka.

Saknar egna försäljningsrättigheter

- Vi har fem matcher kvar i januari, köper man biljett till tre av dessa får man cirka 30 procent rabatt, berättar Peter Gyllander i Frölunda till Sportsday.se.

Det finns ingen möjlighet att kopiera NHL där erbjudanden kryddas med gratis läsk, hamburgare och popcorn.

- Det kan ju inte vi eftersom vi inte har rättigheterna till försäljningen i Scandinavium, så vi får jobba med det vi har, säger Gyllander.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen