Ett halvt kommunja till Leksand
Kommunstyrelsen i Leksand hade sitt sammanträde och det heta ämnet var Leksands IF, förstås.
Intensiv debatt
Det handlar om ortens hjärta och det som engagerar åtskilliga människor även ute i landet.
Leksands IF har mer än 8 000 medlemmar och är en verklig angelägenhet för många.
När klubben nu står på kanten till stupet blir debatten intensiv såväl bland supporters som politiker.
Vid kommunfullmäktige reserverade sig tre partier mot föreningsbidraget - socialdemokraterna, miljöpartiet och vänsterpartiet.
"Nu räcker det"
- Den räntegaranti som vi redan sagt ja till innebär en lättnad i LIF:s ekonomi på 2,3 miljoner kronor och det tycker vi räcker, säger Lars-Erik Jansson (S) enligt Dalarnas Tidningar.
- Vi vill fortfarande ha en lista på intäkter och utgifter så vi vet vad vi tar ställning till, säger Eric Böwes (MP).
Kommunalrådet och kommunstyrelsens ordförande Ulrika Liljeberg (C) har försvarat en insats sedan de ekonomiska bristera i klubben blev kända för en dryg månad sedan.
- Hellre 5 än 12 miljoner i utbetalning
Hon betalar hellre 5 miljoner än 12 om det värsta skulle inträffa.
- 12 miljoner kronor kostar driften av arenan. Skulle LIF gå i konkurs så blir det kommunen som får ta över. Jag kan inte se att någon annan förening eller företag skulle gå in.
I Dalarnas Tidningar är kommentarerna fler än 30 redan på morgonen och fler lär det bli. Där finns allt från självutnämnda kritiker till sanna medlemmar i klubben.
Det mest värdefulla var 5 kommunmiljoner i bidrag. Nej till räntegarantin innebär att bankerna vill ha ett ord med i laget. Det var de som önskade att kommunen ställde upp även här.
Den 28 mars ska fullmäktige i Leksand fälla avgörandet.
Mest lästa just nu
Fotbollens lobbyingarbete, för att fasa ut Riksidrottsförbundets, RF:s kritiserade bidragstak , har misslyckats. I stället föreslår Riksidrottsstyrelsen, RS, att ”taket” behålls men höjs från 10 till 12 procent.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden.
Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.
I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.
I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Bocaj (inte verifierad)
tis, 2011-03-15 10:57
1. Leksands affärer
Detta beslut strider troligen emot kommunallagen, den paragraf som talar om den kommunala likställighetsprincipen. Då kan också andra föreningar i kommunen kräva samma generösa behandling. Den kommuninvånare som överklagar kommunfullmäktiges beslut hos förvaltningsrätten har goda chanser att vinna.