Kommer sponsorerna en fredag?

Noterade du förändringen – en allsvensk match en fredag. Påtvingat av Uefa och åsikterna är många bland klubbledarna. Motståndarna utgör största gruppen och menar att sponsorer och familjer kommer att utebli.

10 654 åskådare uppsökte Behrn Arena för att se Örebro-Syrianska och det innebar en godkänd publiksiffra. För jämförelsen ska påpekas att ÖSK hade ett snitt om 7 704 åskådare i fjol.

En ny utmaning

Om allsvenskan utmanade ödet 2010 med start i mars följer nästa prövning nu med fredagsmatcher som tidigare har varit en helig dag.

Med konkurrens från TV-underhållning som ”Så ska det låta” och ”Talang” och med fredagskväll som för många är gemenskap hemma torde frågetecknet ändå kvarstå.

Bakgrunden är att Uefa inte vill se några nationella matcher samtidigt som det spelas internationella matcher på tisdag, onsdag och torsdag. I klartext, när TV sänder ska alla vara tillgängliga, Champions League och Europa League prioriteras.

Inga speldagar kvar

När då ländernas egna TV-bolag ska sända sina egna ligor uppstår nästa problem eftersom det inte finns så många dagar kvar.

Här i Sverige krävde både TV och Svenska Spel spel på fredagar, hur vågat det än är. Det är inte själva matcher eller intresset på plats som styr, det är annat numera, det vet vi.

Därför heter det att ett test pågår i april-maj. En slags reservdörr om det går alldeles snett. Parterna har ändå enats om att i juni-juli uppgör fredagsmatcherna. Sedan omprövas hela frågan inför hösten.

Tveksamma klubbledare

Röster om fredagsmatcher:

Annela Yderberg, vd AIK
”Det är absolut inte bra. Vi tror inte att vår publik vill se fotboll då. Det kan också vara en större säkerhetsrisk att spela på fredagar. Men framför allt tror vi att både privatpersoner och företag hellre går på andra veckodagar."

Peter Hunt, ordförande IFK Norrköping
”Många företag har aktiviteter kring matcherna, och då är fredagsmatcher en nackdel. Men lyckas man göra dagarna permanenta en gång för alla är det bra, även om kanske fredagar är dåligt på sommaren. Helgen kan ju vara helig för många som kanske ska ut på landet till exempel."

Andreas Temiz, ordförande Syrianska
”Helst hade vi spelat lördag-söndag, men man får rätta sig efter tv-avtal och sådana saker. Jag tror inte det innebär en större risk – de flesta matcherna spelar det ingen roll för.”

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.