Årets match - och årets jättebonusar

I dag spelas årets match, Champions League-finalen Manchester United-Barcelona på Wembley i London. Enorma intressen står på spel. Bara det att Barcelonas spelare har chans att dela på 270 miljoner kronor.

Om Barcelonas spelare vinner både ligan och Champions League får de dela på just 270 miljoner kronor. Motsvarande bonus i United är 92,6 miljoner. Allt enligt spanska tidningen Sport.

Lyckade förhandlingar

Barcelonas stjärnor belönades med 126 miljoner för vinsten hemma i La Liga. Med seger i finalen på lördag väntar en bonus om 144 miljoner. Totalt alltså 270 miljoner vid en dubbel och det här är möjligt via lyckade förhandlingar mellan spelarrepresentanter och klubben.

Nu blir det extra uppmärksammat efter årets bonusprogram kan ge full utdelning.

Manchester United har samma förutsättningar vad det gäller prestation eftersom klubben har vunnit Premier League och nu har chans även på Champions League-titeln.

Uniteds annorlunda bonuspaket

Men här är bonuspaketet på en helt annan nivå. Jämfört med Barcelonas 270 miljoner gäller inte mer än 92,6 miljoner i United…

Spelarna har en redan klar utbetalning om totalt 22,6 miljoner tack vare framgångarna hemma i England. Den summan är baserad på antalet erövrade poäng, men i ett speciellt avtal fanns också en extra bonus om 13 miljoner kronor.

Champions League-bonusen är utformad så att varje seger i gruppspelet gav spelarna vardera 155 000 och varje seger i slutspelet ytterligare 206 000. Vid seger mot Barcelona är det paketet värt 26 miljoner. Dessutom har klubben lagt till en morot om 31 miljoner om spelarna lyckas fullt ut på lördag.

Fakta kring drömfinalen

Klubbarna: Barcelona och Manchester United har vardera tre europamästartitlar, var av två sedan Champions League startade.

Möts förut: Finalen blir klubbarnas elfte möte. Tre vinster var och fyra oavgjorda är facit hittills. Inget av lagen har vunnit två matcher i följd mot varandra. Barcelona och Manchester United har drabbat samman i finalsammanhang två gånger tidigare. United vann finalen i cupvinnarcupen i Rotterdam 1991 (Sir Alex första Europavinst) medan Barcelona gick segrande ur Champions League-finalen i Rom 2009. 

Barca slår rekord: Finalen blir Barcelonas 17:e Europafinal. Därmed slås rekordet man delar med Real Madrid.

Messi svag i England: Lionel Messi har aldrig gjort mål i en tävlingsmatch på engelsk mark.

Tv-tittare: 141 miljoner tittare runt hela världen såg Champions League-finalen 2010.

Biljetter till Wembley: En biljett till Wembley har kostat från 80  till 338 pund (ca 848-3582 kronor). Klubbarna fick 29 procent var av biljetterna, 29 procent gick till den europeiska fotbollsfamiljen och 13 procent till resten av världen.

Så mycket får vinnaren: 30.7 miljoner euro (283 miljoner kronor) kommer en finalsegrare att ha spelat ihop i prispengar totalt i CL.

Läs mera om finalklubbarna

Jocke (inte verifierad)

tors, 2011-05-26 15:26

1. Källa?!

Enligt vem? Var kommer faktan från?

Anonymous (inte verifierad)

fre, 2011-05-27 11:50

2. Årets match och årets jättebonusar

Jag håller med Jocke- vi vore betjänta av att få en källhänvisning till dessa jättebonusar.

thomasejd

fre, 2011-05-27 11:59

3. Ja, men då...

Det var den spanska tidningen Sport som presenterade fakta. /Red

Anonymous (inte verifierad)

fre, 2011-05-27 12:20

4. Ja, då är saken utagerad från

Ja, då är saken utagerad från min sida. Tack för svaret och en trevlig helg! Bengtt S

Anonymous (inte verifierad)

lör, 2011-05-28 11:36

5. Läser ni inte artiklarna?

Citerar ingressen och första stycket efter: "På lördagen spelas årets match, Champions League-finalen Manchester United-Barcelona på Wembley i London. Enorma intressen står på spel. Bara det att Barcelonas spelare har chans att dela på 270 miljoner kronor. Om Barcelonas spelare vinner både ligan och Champions League får de dela på just 270 miljoner kronor. Motsvarande bonus i United är 92,6 miljoner. Allt enligt spanska tidningen Sport." Vad står det i sista meningen: "Allt enligt spanska tidningen Sport" Allt utagerat, joo jag tackar! Läs först, fråga sen, OK!

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.