VM-miljoner ger rekordstor satsning
- Stefan ska stödja våra förbundskaptener samt jobba med marknadsföring av svensk handboll, fastslog förbundsordföranden Hans Vestberg vid en presskonferens på torsdagen.
Ska jobba med media och sponsorer
Det skedde just i Kista och på Vestbergs Ericsson-kontor.
- Stefan ska jobba med marknadsföring med tillhörande engagemang när det gäller sponsorer, media och kommunikation, förtydligade Hans Vestberg.
Samtidigt avslöjades att förbundskaptenen Staffan Olsson, tillsammans Ola Lindgren, kommer att leda Sverige över OS i London och damlandslagets Per Johansson förlänger också sitt kontrakt. Båda kaptenerna blir heltidsanställda.
Vill bli Sveriges mest populära landslag
Svensk handboll vill få en mer kommersiell profil och slåss om uppmärksamheten i att vara Sveriges bästa och mest populära landslag både på dam- och herrsidan.
- Nu satsar vi vidare på framtiden. Svensk Handboll vill stärka varumärket och öka satsningen på landslagen för att på så sätt få en starkare position, såväl i den inhemska konkurrensen som sportsligt internationellt, säger Hans Vestberg, ordförande i Svenska Handbollförbundet.
Det är överskottet från VM-arrangemanget tidigare i år som gör det möjligt för förbundet att via Svensk Handboll AB, bolaget som höll i VM 2011 AB och som är helägt av Svenska Handbollförbundet, skapa en organisation med flera heltidsanställda..
Alla landslag till mästerskap
- Jag tror på svensk handboll. Och det finns utmaningar som det inte går att tacka nej till och i min värld är denna en sådan, säger Stefan Lövgren som efterhand avslutar sina andra engagemang, bl a som expertkommentator i TV4, instruktör vid handbollsgymnasiet i Uddevalla och tidigare även som handbollsagent.
Svensk handboll har haft en av de mest framgångsrika säsongerna någonsin, med EM-silver för damerna, en fjärdeplats för herrarna, samt VM-guld för U 18-flickorna. Samtliga landslag är – för tredje året i rad – kvalificerade för mästerskap.
Mest lästa just nu
SHL-laget Leksands IF , på 11:e plats och slutspelsmiss, redovisar ett minusresultat på 18,3 miljoner för säsongen 2024-2025. Föreningens väntas dock klara Svenska Ishockeyförbundets licensnämnds krav på soliditet och likviditet. Kravet är ett eget kapital på fem procent av nettoomsättningen.
Enligt föreningens hemsida uppgår soliditeten till 15 miljoner det innebär att föreningen inte behöver utnyttja det utökade borgenlöftet från kommunen under 2025.
Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.
– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.
Det finns många exempel på att svenska mästerskap är det finaste som går att vinna i den nationella idrotten. Jodå, det är förstås mycket större att vinna VM, OS och en del andra internationella tävlingar, men SM är ändå en tävling som i de flesta idrotter avgör vem som är bäst i Sverige.
SM är något många kan sikta mot och, som väldigt många elitidrottare har en realistisk möjlighet att vara med på och även vinna. - SM berör väldigt många, inte bara den allra yppersta eliten, betonar O Anders Johrén, ordförande i Spårvägen som den här veckan väntas erövra sitt 1 000:e SM-guld och blir störst i landet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.
Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.