”Vi spelar 23.30 så slipper vi utgifter”

Gotlands idrottsklubbar är vana vid utspel från föreningar på fastlandet. Det senaste: ”Antingen ska Visby uteslutas från seriespel - eller så ska nattmatcher spelas på ön. Gästerna ska då kunna ta 23.30-färjan till ön och 07.05-färjan tillbaka igen nästa morgon, för att slippa övernattning”.

Det är basketklubben i Söderköping som vill slippa extra utgifter.

"Kan bli häftigt"

Bakom förslaget står Kris Grundberg, före detta elitspelare, och nu coach i Söderköping:

- Jag tror att nattmatcher kan bli en häftig grej om man marknadsför det rätt, säger han.

I slutändan handlar det dock om pengar.

- Vi är en liten förening som försöker starta upp och vi har ingen stor kassa. Vi undrar också vad som händer om vi är tvungna att lämna walk over, säger han.

- Orimligt, såklart, säger Visbys Lasse Löfgren.

Helt orealistiskt

- Jag sitter även med i vårt regionala förbund och vi har redan sagt till Kris att det är orealistiskt, förklarar Lasse Löfgren.

Faktum är att motståndarna behöver göra en resa per säsong till skillnad mot Gotlandsklubbarna gör ett antal över vattnet.

- Vi vet ju om sedan länge att det blir resor och jobbar utifrån det. Klubbarna på fastlandet är väl mer ovana, svarar Löfgren.

Donationer, nyemission av aktier samt kapitaltillskott kommer att finansiera AIK i Hockeyallsvenskan säsongen 2025-2026. Det framgår av föreningens förvaltningsberättelse för säsongen 2024-2025 som resulterade i en förlust på 5 241 912 kronor.

AIK föll i den allsvenska finalen mot Djurgården men föreningen upplever ett den succé artade säsongavslutningen har gett avtryck i både säsongskortförsäljningen som slagit tidigare rekord, med 1 978 säkrade säsongbiljetter inför midsommarhelgen, även partnerförsäljningen har börjat mycket bra.

Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli  ska tennisbanorn även  kantas av TV-kameror

Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder  från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen  lockar i år  ett starkt startfält med internationella toppspelare. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.

- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.