Hugo Stenbeck börjar bli bekymrad…

16 nya spelare köptes in, men Malmö Redhawks är bara ett mittenlag i Hockeyallsvenskan. Nu börjar även finansiären Hugo Stenbeck att undra vad som egentligen sker och hur hans miljoner används.

- En besvikelse finns där. Hugo, precis som alla andra, ser att vi inte har de poängen som vi förmodligen borde ha haft. Klart att han är bekymrad och funderar, säger Redhawks: vd Anders Olson.

Månadslöner över 200 000 kr

Malmö Redhawks skulle bara bli ett topplag med Elitserien som det självklara målet, något annat gällde inte inför första nedsläpp.

Därför fick Stefan Nyman större resurser än kanske någon annan sportchef i hockey-Sverige.

Malmö Babyhawks splittrades, Skånepågarna tvingades söka andra adresser och in kom 16 nya spelare, många med månadslöner över 200 000 kronor.

Prestigevärvningar

- En stor del av dem har inte motsvarat förväntningarna. Här måste något göras. Dels får några av prestigevärvningarna oförtjänt mycket istid som felbelastar laget, dels borde klubben lägga in om skilsmässa i något fall, skriver Sydsvenska Dagbladets hockeykunnige Kent Jönsson.

I ledningen försöker man behålla lugnet. Sportchefen Stefan Nyman, ordföranden Mikael Nilsson och vd:n Anders Olson vill avvakta och tror ändå på en lösning.

- I alla samtal vi har haft de senaste fem till sju dagarna har vi funderat på det både fram- och baklänges och i sidled. Om vi hade haft några idéer hade vi iscensatt dem. Historiskt sett har det varit otroligt mycket förändringar i Malmö Redhawks. Vi får vara aktsamma och inte ändra för sakens skull.

"Vi ska bjuda på mera"

Förväntningarna är högre än på många år. Hugo Stenbecks miljoner gav möjlighet att värva ihop en bra trupp.

- Materialet vi har ska bjuda på mer än vad vi har gjort hittills, det är alla smärtsamt medvetna om. Vi har underpresterat i vissa matcher, säger Anders Olson och fortsätter i Sydsvenskan:

- Vi har inte det självförtroendet som borde finnas. Tyvärr görs det allt för många misstag som väl bottnar sig i en osäkerhet. Det är ett lagspel, men att det är så många nya spelare påverkar.

Vill ännu inte byta ut någon

- Det finns otroligt mycket hjärta och tillhörighet till Malmö Redhawks, men 22 individer måste få tid att spela ihop sig.

Publiken har ändå ett tålamod. Hemmasnittet ligger på 6 366 sålda biljetter och det är klart godkänt. Men frågan är hur länge fansen har tålamod.

- Alla involverade vet ju att potentialen är så mycket större. Om det löser problemen att byta spelare är jag inte så säker på. Vi har inte diskuterat att byta någon i någon funktion. Vi måste ha tålamod och försöka prestera på den nivån som har laget har potential för, säger Anders Olson.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.