”Lilla Åtvid” växer via miljonaffärer
Lagom till återkomsten till allsvenskan bygger Åtvidaberg i flera avseenden.
Strålande ekonomiskt resultat
Den ekonomiska summeringen av säsongen 2011 var glansfull. Klubben presenterade en finansiell bild som fick både konkurrenterna i Superettan och Allsvenskan att snegla avundsjuk.
I förhållande till omsättning var Åtvidabergs ekonomi föredömlig.
Nu fortsätter arbetet med att skapa en grund som är både stabil och trovärdig.
30 miljoner till Kopparvallen
Kopparvallen måste förbättras i flera avseenden och klubben vände sig till kommunen för att få hjälp.
Debatten i kommunfullmäktige handlade mycket om demokrati. Oppositionen menade att majoriteten föregick beslutet och att klubben redan var lovad pengarna till upprustningen.
Efter diverse käbbel blev det ändå klartecken till att Kopparvallen AB kan ta lån på maximalt 30 miljoner kronor.
ÅFF Partner Group bildas
Samtidigt pågår förberedelserna för ÅFF Partner Group.
- Meningen är att bolaget ska bildas i januari, säger ÅFF:s ordförande Jan Svensson.
Ett första möte med med nya potentiella finansiärer gav ett mycket bra resultat.
När Åtvidaberg nyligen köpte Tom Pettersson från Trollhättan innebar det föreningens största affär genom tiderna och allt var möjligt via externa finansiärer.
Sympatisörer i Stockholm
Investeringsbolaget ska göra det möjligt att värva klasspelare och samtidigt behålla den nuvarande truppen.
Nästa steg är att ett nytt informationsmöte ska genomföras i Stockholm, där det finns sympatisörer till klubben.
Då ska iockså formerna för ÅFF Partner Group AB vara klara och bildande sker direkt därpå.
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Nyår är förenat med löften. Som att börja motionera – mera! Det utmanar åtskilliga. Nu finns det statistik på det.
En svsnsk klassier presenterar nu deltagarsiffrorna för 2025. Inte mindre än 4 600 deltagare, varav nästan hälften kvinnor, klarade en Klassiker, d v s startade och fullföljde Vasaloppet, Lidingöloppet, Vätternrundan och/eller Vansbrosimnngen. Det är det högsta antalet genomförda Klassiker sedan 2018
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















