”Lilla Åtvid” växer via miljonaffärer

”Lilla Åtvidaberg”, nja. Något annorlunda termer bör kanske användas. Åtvidabergs FF är klubben som nu har bildat ett investeringsbolag samtidigt som kommunfullmäktige ger borgen om 30 miljoner kronor för arenabygget på Kopparvallen.

Lagom till återkomsten till allsvenskan bygger Åtvidaberg i flera avseenden.

Strålande ekonomiskt resultat

Den ekonomiska summeringen av säsongen 2011 var glansfull. Klubben presenterade en finansiell bild som fick både konkurrenterna i Superettan och Allsvenskan att snegla avundsjuk.

I förhållande till omsättning var Åtvidabergs ekonomi föredömlig.

Nu fortsätter arbetet med att skapa en grund som är både stabil och trovärdig.

30 miljoner till Kopparvallen

Kopparvallen måste förbättras i flera avseenden och klubben vände sig till kommunen för att få hjälp.

Debatten i kommunfullmäktige handlade mycket om demokrati. Oppositionen menade att majoriteten föregick beslutet och att klubben redan var lovad pengarna till upprustningen.

Efter diverse käbbel blev det ändå klartecken till att Kopparvallen AB kan ta lån på maximalt 30 miljoner kronor.

ÅFF Partner Group bildas

Samtidigt pågår förberedelserna för ÅFF Partner Group.

- Meningen är att bolaget ska bildas i januari, säger ÅFF:s ordförande Jan Svensson.

Ett första möte med med nya potentiella finansiärer gav ett mycket bra resultat.

När Åtvidaberg nyligen köpte Tom Pettersson från Trollhättan innebar det föreningens största affär genom tiderna och allt var möjligt via externa finansiärer.

Sympatisörer i Stockholm

Investeringsbolaget ska göra det möjligt att värva klasspelare och samtidigt behålla den nuvarande truppen.

Nästa steg är att ett nytt informationsmöte ska genomföras i Stockholm, där det finns sympatisörer till klubben.

Då ska iockså formerna för ÅFF Partner Group AB vara klara och bildande sker direkt därpå.

Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.

Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid  SGF:s årsmöte 5-6 april.

Aldrig tidigare har ett svenskt landslag värderats så högt som det Tre Kronor som natten till torsdagen, 02 00, inleder Four Nations Cup mot Kanada i Bell Centre i Montreal.

De 23 spelarnas värde uppgår till 162 710 000 dollar eller motsvarandesvenska kronor 1,8 miljarder svenska kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.