"Bästa allsvenskan på 15 år"

Kassörerna borde ha varit där, de som alltså längtar efter mer pengar. De skulle säkert blivit mer förhoppningsfulla. För Allsvenskan 2015 omges av ett enda ord – optimism.
Hasse Backe, Jens Fjellström och Lasse Granqvist är en stark trio hos C More som ska sända samtliga 240 matcher.

 

Lars Christer Olsson (SEF, svensk elitfotboll) och Karl-Erik Nilsson (SvFF) träffades under allsvenskans upptaktsträff på Infra City i Upplands Väsby. Foto: Fredrik Sandberg, TT 

Vid pressträffen med allsvenskans tränare fanns en påtaglig optimism. Skälen är många.

Malmö FF:s genombrott på den internationella scenen. Hammarbys återkomst. Ideliga Stockholmsderbyn. Nya och spännande IFK Göteborg. Två lag på tydlig uppgång, Örebro och Norrköping.

Skäl till optimism

Se där några anledningar till att det kanske går att se ett mål i att åtminstone snegla mot allsvenskans publiksnitt om 13 369 från 1959.

Bara premiären nästa fredag, den 4 april, Hammarby mot Häcken, skapar ju en tro på framtiden. 

Biljetterna började säljas vid lunchtid och tog slut på kvällen. Tele2 Arena blir full.

Förra året hade Hammarby fotboll-Sveriges högsta siffra. Det kan bli likadant i år. Bajen börjar med 29 000 och anger tonen för årets allsvenska. 

Nannes påpekan

Fast Nanne Bergstrand har en skön distans till allt:

- Ställer du en tv här och en tv där, tyska ligan här och allsvenskan där, så är det några års skillnad.

Nanne ville påvisa att det finns mycket att lära: 

- Vi håller ju på med en långsiktig process och det är att höja tempot. Det är den största frågan vi har i svensk fotboll. 

- Vårt processmål är att bygga ett hållbart spel för allsvenskan och det handlar om ett bättre tempo, säger han.

Svängdörrar

IFK Göteborg har haft svängdörrar vid Kamratgården. Spelare har kommit och gått. Inte nog med den klubbens ekonomiska smäll, det har kostat att bygga nytt.

- Det är ett stort nytt lagbygge för oss, det finns en lagbild sedan i somras där 13 spelare nu är borta, det är halva omklädningsrummet på ett halvår. Det är några startspelare borta och några som gnuggade på. Det är viktigt att inte tänka på bara startelva utan tänka på hela truppen. Jag är väldigt nöjd med min trupp.

Situationen är likartad hos den verkliga favoriten, Malmö FF med sex spelare ut och sex in i MFF. Medverkan i Champions League gav uppmärksamhet och några spelare blev uppköpta.

- När jag var och handlade häromdagen fick jag en fråga som inte handlade om när allsvenskan börjar, utan när Champions League kör i gång, berättade tränaren Åge Hareide med ett leende.

Uppstickare

Elfsborgs tränare, Magnus Haglund, fick vara talesman för några uppstickare.

- Vi vill vara utmanare till de största storstadsklubbarna. Vi är ett av lagen som möjligen kan ge oss in och bråka där. Vi ska fortsätta utveckla komponenterna i spelet så att vi får ett direktare spel och ett bättre djupledsspel. Sen ska det bli spännande att se hur våra unga spelare tar steg.

I Örebro och Norrköping råder ungefär samma inställning.

- Vi kan inte jobba på samma sätt som de med större plånbok, vi måste jobba på vårt sätt, säger Janne Andersson.

- Det jag gillar från i fjol är att ur den jobbiga situationen växte ett antal unga spelare och fick chansen. Jag tror att vi kommer ha spelare födda både 96 och 97 i startelvan i premiären. Vi har nio killar från Norrköping i laget, det är något vi har jobbat hårt för, om vi ska kunna tampas med de största så måste vi jobba på det här sättet, säger Andersson.

Ett fräckt påhitt stod Helsingborg för. HIF levererade en passning till konkurrenterna med konstgräs genom att erbjuda påsar med gräsfrön till lagen som spelar på plast. Faktum är att 129 av de totalt 240 matcherna planeras ska spelas på plastgräs.

Han vinner skytteligan

Två veckor innan den Allsvenska premiären är experterna och spelarna eniga. Malmö FF försvara sin titel med SM-guldet 2015. Het kandidat till skyttekungstiteln är lagkaptenen Markus Rosenberg.

- Vi tror att Malmö FF för tredje året i rad tar hem mästartiteln. Just nu spelas de som vinnare till ett odds på 1,85 gånger pengarna. Detta kan jämföras med AIK som spelas till 5,50 gånger pengarna. Det innebär att både vi och våra spelare håller Malmö som en klar favorit, säger Henrik Modén Oddssättare på Svenska Spel.

- Hammarby gör en comeback i högsta serien så årets Allsvenska kommer att bjuda på många heta möten mellan Stockholmslagen. Säsongens första derby tillika första mötet på fem år mellan AIK och Hammarby, i Svenska Cupen, blev en sprakande fotbollsfest.

C More satsar

C More har rättigheterna till allsvenskan och ska sända samtliga 240 matcher, totalt 600 timmar. Lasse Granqvist och Jens Fjellström leder sändningarna tillsammans med Hasse Backe.

- Det är den hetaste Allsvenskan på många år. Publikfester, ovissa derbyn och en intensiv jakt väntar samt försöket att nå ifatt Malmö FF, som är klar favorit, säger Lasse Granqvist.

- Publikt och sportsligt är det den häftigaste Allsvenskan på 15 år. Arenastandarden och fansens engagemang skapar en magisk inramning på matcherna. Man går gladeligen till jobbet, menar Jens Fjellström.

Tre TV-paket

C More har skapat tre paket för alla fotbollsfans

Fotbollssöndag ska rama in två allsvenska matcher efter varandra med studio. Fotbollssöndag-studion bjuder på analyser, reportage samt diskussioner kring den allsvenska fotbollen.

Fotbollsmåndag utgörs av en av omgångens hetaste matcher och studion är på plats på arenan. Stormatchen är i fokus med analyser och diskussioner i studion och highlights och rapporter från övriga matcher. 

Studio: Allsvenskan med kraftsamling med studio kring stormatcher övriga dagar.

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Efter tre raka, mot Slovakien, Österrike och Finland stiger VM-tempen  i och omkring Avicci Arena. Det är bäddat för kvartsfinal som sämst grupptvåa, och en lottning som banar väg för semifinalspel. Hockeyfesten når sitt max om drygt en vecka.

VM-general Tony Wiréhn kan andas ut, och publikmålet omkring 300 000 åskådare kan redan nu räknas hem. Det 88:e mästerskapet, den första turneringen spelades i Antwerpen 1920, har så här långt infriat VM-arrangörens förväntningar. Värme i luften har också skapat tryck i FanZon, 10 000 kvadratmeter på Söderstadions gamla gräsytor, nu täckt av grus.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.