Ett motbjudande beslut
Det är bara tidigt utdömda Karlskrona som är sämre i SHL.
Publik och sponsorer krävde någon form av handling. Men sju förluster i rad och ett mycket ifrågasatt lag tvingades Modos ledning att ta ett beslut. Larry Huras har inte gjort någon större lycka och beslutet är inte oväntat. Han är starkt kritiserad och många anser att laget har saknat ett grundspel och allt hopp egentligen var borta.
Saknades alternativ
Men oavsett, finns det inget alternativt, kan vi göra något annat, frågade sig ledningen. Dvs, kan vi inte slippa de kostnaderna? Vi har egentligen inte råd.
Klubben har tappat 20 miljoner kronor de senaste åren och vd:n Charlotte Gustafsson och hennes stab har jobbat envetet för att banta utgifterna.
Förra säsongen innebar en vinst (som en av fyra klubbar i SHL) och åter skapades ett eget kapital (4,2 miljoner).
- Det är vi stolta över, konstaterade Charlotte Gustafsson.
Sedan skrev klubben som först i SHL kontrakt med Sportfive, Lagardéres dotterbolag som också jobbar med AIK, Halmstad och Helsingborg i fotbollsallsvenskan.
- De tar över vår säljorganisation. Våra tre säljare blir anställda av Sportfive, rapporterade vd:n, väl medveten om att Modo redovisade sponsorintäkter om 5 miljoner kronor vilket var mindre än övriga SHL-lag.
Lyckat avtal
Driftbidraget från Örnsköldsviks kommun till Fjällräven Center om 16 miljoner kronor, uppgörelsen med Intersport med outsourcing av souvenirförsäljningen och en lyckad verksamhet från arenarestaurangen bidrog ytterligare till en ljus framtidsbild.
Förbättringarna innebar att sportchefen Per Svartvadet kunde får 5 miljoner extra till spelarbudgeten och Modo kom att värva rekordmånga spelare.
Men det har inte hjälpt. Laget ligger i botten i år igen.
Det enda som återstod var att offra tränaren.
Huras kontrakt rivs och assisterande tränarna Henrik Gradins och Jan-Axel Alavaaras fick samma besked.
Men deras kontrakt gäller. De ska ha betalt även i fortsättningen.
Samtidigt som ersättarna kommer – och de ska också ha betalt.
Fem tränare med lön...
Fem tränare på lönelistan är vansinnigt mycket för Modo. En förlorad SHL-plats ännu dyrare.
- Detta är aldrig en situation man vill hamna i, men nu är vi där. Vi har inlett säsongen katastrofalt dåligt och när vi analyserar problemen ser vi stora brister i hela vårt spelsystem, säger Modos general manager Per Svartvadet
Han och Peter Forsberg ligger bakom valet av Larry Huras. En satsning eller chansning som inte höll och som nu äventyrar klubbens framtid.
Andreas Johansson och Fredrik Olausson kommer in och brinner säkert av revanschlust efter att ha fått sparken i HV 71. Det kan bli Modos smala lucka.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Arvfonden fortsätter att berika föreningar. Vid Arvsfondsdelegationens sista möte för i år tillkom en rad beslut om lokalstöd som att gynnar en rad föreningar som hade ansökt och som nu kommer att tilldelas pengar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















