Så här mycket tjänade MFF
Malmö FF:s sportsliga år 2015 hade två olika skepnader.
- Vi nådde åter gruppspelet i Champions Leagues, vilket gav värdefulla erfarenheter för hela organisationen och stärkte varumärket för både Malmö FF och svensk fotboll, säger Håkan Jeppsson styrelseordförande i Malmö FF.
Ökning med 100 miljoner
- I UEFA Youth League tog vårt U19-lag poäng mot några av Europas främsta ungdomsakademier. Femteplatsen i Allsvenskan var däremot en missräkning och betydde att Europaspel inte säkrades av tabellplaceringen.
Betydelsen av spel i Europa syns tydligt i årsredovisningen för 2015. För första gången någonsin hade Malmö FF år intäkter på över en halv miljard kronor. Det är en ökning med över 100 miljoner kronor jämfört med 2014 och förklaras bland annat av ökade spelarförsäljningar, större ersättning för spelet i Champions League och det ökade publikintresset i Allsvenskan.
Föreningens egna kapital var vid årsskiftet nästan 450 miljoner kronor. Det är det högsta egna kapital Malmö FF någonsin haft.
Trots ett stort plusresultat på 230 miljoner kronor med spelarförsäljningar och ersättning för Champions League inräknat, gick den underliggande verksamheten minus. Skälet till detta är till största del investeringar i bland annat stadion och ungdomsverksamheten, samt en ökad satsning på spelartruppen.
Slår publikrekord?
- Det finansiella resultatet 2015 blev fantastiskt för Malmö FF och vi har just nu en ekonomisk särställning i svensk fotboll. Detta ger oss stora möjligheter att minska våra fastighetsskulder och investera i framtiden för att fortsätta utvecklas sportsligt på alla nivåer. Men det är viktigt att poängtera att den underliggande verksamheten exklusive Europaintäkterna går med viss förlust och att vi fortsatt måste öka våra marknadsintäkter och vara mycket kostnadsmedvetna, säger Håkan Jeppsson.
Inför 2016 väntar fortsatta investeringar för att stärka Malmö FF:s styrka både på och utanför fotbollsplanen. Fjolårets publikrekord på Swedbank Stadion har alla möjligheter att kunna överträffas och med hjälp av det fantastiska stödet från supportrarna siktar MFF mot SM-guld och cuptiteln.
- Intresset för årskort är oerhört stort och vi har ett stort stöd bakom oss. Vår sportsliga ambition om att vinna SM-guld står fast inför den kommande säsongen. Dessutom ska vi fortsätta att bidra till en bra samhällsutveckling på alla de sätt vi kan, säger Håkan Jeppsson.
Mest lästa just nu
Fotbollstjejerna i Piteå IF jublar. Kommunen har tagit beslutet att DFF öka det ekonomiska bidraget med 400 000 kr till 1,1 miljoner kronor under 2025-2027. Damlaget och ledarna tar det som en befrielse efter en säsong med ekonomiska problem.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.