"Försöker att inte tänka på det"
- Jag försöker att inte tänka på det... det var en dålig tid i min fotbollskarriär, säger hon i podcasten Lundh.
Värvningen av Marta våren 2012 var spektakulär. Hon var världens bästa spelare fem år i rad och hennes påskrift innebar att Tyresö FF ville visa att siktet på att bli det främsta laget var allvar.
Men ni kommer ihåg hur fasade rämnade. Det fanns inte täckning för de stora löneutgifterna. Allt föll samman efter en motsägelsefull Champions League-final, där klubben egentligen var dömd till undergång, och hur spelarna sedan flydde hals över huvudet.
Minns med sorg
Marta minns den här tiden med sorg.
- Det var lätt i början men blev en jobbig tid som fotbollsspelare. Från början hade vi en väldigt bra organisation och det såg ut som om allt skulle fungera väldigt bra, men sen började det hända saker och...det var inte positivt varken för spelarna eller damfotbollen, säger Marta i podcasten Lundh.
- Det är några saker som jag bara försöker glömma och några saker som jag sparar, att ha fått leva den tiden med de spelarna vi hade där och att spela i Champions League. Det var väldigt kul, men Tyresö som lag och organisation förtjänade inte att få komma till final i Champions League.
"Spelade för gruppen"
- Vi spelade mest för oss själva, för den gruppen vi hade där. Spelare och ledare som var med oss varje dag och tränade med oss och försökte hitta motivationen att gå hela vägen. Vi spelade bara för dem, men inte för föreningen och de andra som vara ansvariga för det som hände.
Marta har försökt få sina pengar och sökte upp de ansvariga, men får aldrig något svar.
- Men jag försöker att inte tänka på det för att det... det var en dålig tid i min fotbollskarriär.
Hennes lön om 168 000 kronor i månaden blev omdiskuterad
"De lovade"
- De gjorde ett kontrakt med mig utan att jag sagt; jag vill bara komma hit om ni betalar den här summan till mig. Jag har en agent som tar ansvar för det. Jag fick bara vet hur mycket jag skulle få tjäna när kontraktet var klart, och jag litar 100 procent på den personen som jag jobbat med ganska länge. Han gör det som är bäst för mig. Om han säger; "Marta går bara hit om hon får tjäna en miljon" och klubben säger ja, vad ska vi säga? "Nej det är för mycket det kan vi inte acceptera"?
- Men det blev en för stor grej av det för att vi pratar om damfotboll. Men om vi jämför damfotbollen med herrfotbollen så tjänar jag inte ens en procent av vad de bästa spelarna i världen tjänar.
Hur blev reaktionen bland lagkompisarna:
- Spelarna har bara sagt att; "Du förtjänar det. Kolla på hur mycket du gjort inom damfotbollen, hur mycket du har utvecklats och hur mycket du har betytt för damfotbollen. Det är klart att du förtjänar det". Det är klart att det inte är roligt att berätta om hur mycket du tjänar för en lagkamrat, för du vill ju att alla ska kunna tjäna så bra. Men det funkar inte så. En målvakt tjänar inte lika mycket som den bästa forwarden, fast hen är bra på sin position. Det blir lite skillnad.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma -Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















