Hauges 150 miljoner via skatteparadis
Rune Hauge har ofta förekommit i rubrikerna efter sina affärer med förbundet under 2011-15. Hans förmåga att sälja svensk fotboll gav honom enorma inkomster.
Svenska Fotbollförbundet betalade Hauge 150 miljoner kronor under några år. Dåvarande ordföranden Lars-Åke Lagrell såg norrmannen som en stor tillgång. Om än dyr, men Hauge stod också bakom stora TV-avtal som gynnade fotbollen, har det hetat.
Via brevlådaföretag
Nu framkommer att förbundet har slussat pengar till Hauge via ett brevlådeföretag i skatteparadiset British Virgin Islands och kanalön Guernsey.
SVT har fått tillgång till de så kallade Panama-dokument som visar att Svenska Fotbollförbundet är en en del av den härva där privatpersoner och företag har gynnats i skatteinbetalningar.
Via skatterådgivningsbyrån Mossack Fonseca i Panama och brevlådeföretaget på Guernsey avslöjas att svensk fotboll har haft affärer av tveksam karaktär.
Hauge var länken när TV-rättigheterna under fyra år såldes för 1,5 miljarder kronor. Norrmannen hade ett avtal som gav honom tio procent av försäljningssumman.
De 150 miljonerna betalades, enligt avtalet, till Hauges bolag Profile Media Ltd, registrerat på skatteparadisön British Virgin Islands.
Hauge säger inget
SVT har varit i kontakt med Rune Hauge, som är skriven på skatteparadiset Guernseys östkust, som endast säger:
- Ni får inga svar. Du ställer helt fel frågor. Det verkar som du har noll koll. Jag är ledsen.
Förbundet ska ha betalat Hauge så sent som 2015-2016.
Lars-Åke Lagrell säger i dag:
- Vart pengarna gick, det hade jag ingen tanke på att kontrollera. Jag vet inte om han har betalat skatt för sina andra affärer heller.
- Men i vår relation har han alltid gentemot oss varit hederlig.
Inte förbundet
Skulle du i dag göra affärer med Rune Hauges bolag?
- Jag skulle göra affärer med Rune Hauge om det gällde för mig själv.
Men om du representerar fotbollsförbundet?
- Nej, det skulle vi inte göra i dag. Det tror jag inte. Det tror jag inte mina efterträdare gör.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















