Miljonskulder mitt i lyckan
AVC Eskilstuna tog sig tillbaka till allsvenskan efter2-1-segern mot BP på söndagen. Stort jubel och stort firande. Men klubben har stora ekonomiska problem. Föreningens aktiebolag har en skuld på 2 513 658 kronor enligt Skatteverket.
AVC Eskilstuna tog sig tillbaka till allsvenskan efter2-1-segern mot BP på söndagen. Stort jubel och stort firande. Men klubben har stora ekonomiska problem. Föreningens aktiebolag har en skuld på 2 513 658 kronor enligt Skatteverket.
- Vi har läget under kontroll, säger klubbens ordförande Alex Ryssholm till Fotbollskanalen.
I november hade AFC en skuld på 1 450 000 kronor. Nu har skulden ökat markant. Förutom skulden på drygt 2,5 miljoner för aktiebolaget har föreningen en skuld på 67 000 kronor. 609 591 kronor av aktiebolagets skuld ligger redan hos Kronofogden.
- Vid sex tillfällen i år har de vara sena med betalningen av skatten så det har gått till Kronofogden, skulden har de senare reglerat, säger en person på Skatteverket.
Utmätning ska ske
Skulden hos Kronofogden är nu 610 671 kronor. Den skulle ha varit betald den 17 november. Kronofogden har därför inlett en utredning där man undersöker vilka utmätningsbara tillgångar som finns.
- Vi har reglerat det. Vi har tid till den sista november och har redan fixat det, säger Ryssholm.
- Vi har under alla elva år haft ekonomiska problem. Men vi har alltid klarat det utan konsekvenser. Vi kommer att klara av det i framtiden också, säger Ryssholm till Fotbollskanalen.
Elitlicensen klar
- Elitlicensen är inte i fara för Eskilstuna är beskedet från Svenska fotbollförbundet. Samtliga klubbar i allsvenskan, damallsvenskan och superettan (Norrbys ärende bordlagt) har fått elitlicens.
”Detta innebär att Athltic Eskilstuna AB (liksom Varbergs BoIS) visade positivt eget kapital i sina periodiserade bokslut per den 31 augusti 2018 och att dessa båda även uppvisar vad som i det sammanhang krävs av elitlicensens regler, det vill säga likvidihetsplaner som visar att de kan klara sina betalningar under av resten av året, skriver SvFF på sin hemsida.
Mest lästa just nu
Efter magplasket med Huski Chocolate, och konkurs för ägarbolaget Kvalitena, tar Hammarby fotboll ny sats och presenterar fintech-bolaget Revolut som ny huvudsponsor.
Avtalet med Huski/Kvalitena bröts och totalt saknades 14 miljoner kronor som i bokslutet för 2025 skrevs ned till noll kronor.
-Det svider, men vi hoppas att konkursprocessen ska leda till att vi till slut får våra pengar, meddelar ordförande Mattias Frii.
Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.
En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025 ökat sitt publiksnitt.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar