Plötsligt pengaregn över Damkronorna
Damkronornas bojkott av landslagsspel ger effekt – nu regnar ekonomiskt stöd över hockeyns landslagstjejer. Efter torsdagens besked av Svenska Ishockeybundet, där rätten till ersättning för förlorad arbetsinkomst, garanterades fortsatte pengaregnet under fredagen.
Först meddelade Peter Reinebo, verksamhetschef på SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, att SOK omprövar sitt tidigare beslut att vägra Damkronorna ekonomisk stöd. Vid samtal med förbundet i september kommer Reinebo att öppna dörren för en förnyad SOK-satsning.
Ny huvudsponsor presenterad
-Om förbundet bestämmer sig för att göra en satsning för att nå internationell framgång vill SOK förstås vara en partner. Vår organisation är inte till för att ett landslag ska fungera bra, utan för att de ska bli svenska OS-medaljörer, meddelade Reinebo.
-Tydliggör ambitionsnivån, och visa hur en högre nivå kan nås. Vi klev av för att vi var besvikna på utvecklingen. Vi vill vända på den, och ishockeyn är viktig i vårt land, sade Reinebo.
SOK-stödet drogs in efter Damkronornas svaga resultat i OS i Sydkorea 2018, sjunde plats. Efter VM i Finland vintern 2019 skickades Damkronorna till B-gruppen I ett historiskt fiasko. Resultat som tänt en låga till den nu pågående konflikten.
Efter SOK:s överraskande besked ville Svenska Hockeyligan, SHL, inte vara sämre. I ett pressmeddelande lovades ekonomiskt stöd om 400 000 kronor i tre år.
Mitt uppe i alla diskussioner om pengar presenterade Ishockeyförbundet också en ny huvudsponsor på fredagen. Avtalet med försäkringsbolaget Gjensidige är treårigt och sträcker sig till 2021/2022, med option på förlängning.
Spelarfackets Sicos representant, Klara Stenberg, vägrade dock att jubla.
-Vi eftersträvar ett avtal mellan Sico och SIF, det vill säga förbundet. Och det avtalet finns ännu inte på papper, kommenterade Klara Stenberg,
"Respekten lika viktig"
Damligan SDHL:s ordförande Agne Bengtsson valde däremot att se odelat positivt på herrligans besked.
-Med hjälp av herrligan kan vi nu ta ansvar för att ge spelarna förutsättningar för att delta i landslagets verksamhet utan inkomstbortfall, menade Agne Bengtsson.
Erika Grahm, lagkapten för Damkronorna, sade till Radio Gävleborg, att hon var optimistisk inför kommande möten och tycktes inte dela spelarfackets njugga inställning.
-Den ekonomiska ersättningen är bara en del i den dialog vi nu har med förbundet. Bemötandet OCH respekten för vår verksamhet är lika viktig, avslutade Erika Grahm.
Nästa landslagsturnering spelas i Luleå 5-9 november.
Kjell Nilsson
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.