Dubbla stora satsningar i AIK
Mest omtalad i AIK i dag är varken en fotbollsspelare eller någon annan spelare. Nej, det är oljemiljardären Torbjörn Törnqvist, 62, som enligt envisa rykten har för avsikt att pumpa in pengar i både klubbens hockey och bandy.
Han räknades i december 2019 som Sveriges 15:e rikaste man med en förmögenhet på 25 miljarder. Nu ska han vara huvudmannen bakom värvningarna i AIK Bandy och samtidigt pekar Sportbladet ut honom som den stora finansiären bakom nystarten inom hockeyn.
Kapitalstarka personer
Den senaste säsongen blev inte särskilt lyckad. Jumboplatsen i Hockeyallsvenskan sved. Men nu har klubben fått gehör hos flera kapitalstarka personer. Gruppen av finansiärer ska skapa resurser för att bygga ett nytt, starkare lag.
Spelartruppen blir ny till största delen när spelarbudgeten får en 20-procentig ökning Som ny tränare är Håkan Åhlund engagerad via ett tvåårskontrakt.
– Det stämmer att vi har ett dussintal sponsorer som går in långsiktigt, säger Anders Olsson, vd i AIK Hockey, i Sportbladet.
– Målet är att stabilisera verksamheten över lång tid. Och vi ska tillbaka till SHL en dag, men det finns inget specifikt årtal satt.
Finansiärer som Torbjörn Törnqvist och Erik Paulsson ska ha gett klartecken och skulderna till kronofogden är reglerade.
Torbjörn Törnqvists företag Gunvor Group är en jätte i oljebranschen. Hans företag finns över hela världen. Det bildade han tillsammans med den ryske billjonären Gennadij Timtjenko 1997. 2014 sålde ryssen, med försänkningar högst upp i Kreml, sina aktier, 43 procent, till Törnqvist. Han är företagets vd och äger 87 procent, om inte 100 procent, av aktierna. Timtjenko var så illa tvungen att sälja för att förekomma de sanktioner som USA:s finansministerium införde den 20 mars mot honom i samband med Rysslands maktövertagande av Krim.
Företagets huvudkontor finns i Genève. Gunvor (namnet efter Törnqvists mammas mellannamn) avfördes från Stockholmsbörsen 2016 och har sitt säte på Cypern. Törnqvist, som håller låg profil, är uppväxt i AIK-land, i Hagalund, Solna. Tidigare har han sponsrat AIK:s Hockey. 2015 när klubben var illa ute gick han in med 12 miljoner kronor. Sedan tillkom ett miljonbelopp över flera år till ungdomsverksamheten från honom. Då ägde han också 1,7 miljoner aktier, 8,8 procent, i AIK Fotboll AB.
AIK Bandy siktar högt
Samtidigt med hockeyprojektet sker en satsning i AIK Bandy. Ett par riktiga påsksmällar ska presenteras vilken dag som helst. Här ska Torbjörn Törnqvist också ha en framträdande roll.
Det var Marco Engborg, välkänd bandysponsor till flera klubbar, som med sitt företag Fortaxa Security lag bakom AIK:s satsning fån början. Engborg är i dag ordförande i AIK bandy.
I kulisserna finns också välkände AIK-aren Jonas Galotta.
Idrottens Affärer har utan framgång sökt Törnqvist, Engborg och Galotta. Kvinnan i växeln på Gunvor Group i Genève sa kort att hon inte fick lämna ut Törnqvists mobilnummer
AIK:s mål är att bli bäst i landet. I tränarstaben ingår förutom Bergwall också Anders Östling, tidigare Västerås, och Sandvikenlegendaren Magnus Muhrén. Pelle Fosshaug är damtränare.
Snacket går att Erik Pettersson, ”EP”, förre Sandvikenstjärnan, är på gång till AIK. 24-åringen vann den ryska skytteligan med 70 mål på 30 matcher. Han har sagt upp sitt kontrakt med Neftyanik, där Ljusdalsikonen Misha Svechnikov blir ny tränare.
Flera stjärnor kommer
Landslagsmännen Johan Esplund, som tackade nej till Villas 1+1-årskontrakt, Linus Pettersson, Sandviken och Vetlandas Tobias Nyberg räknas som klara för AIK. Tränaren Andreas Bergwall, 46, fortsätter även som målvakt men Åby/Tjuredas Viktor Birgersson kan bli back up.
Christoffer Edlund vänder hem från Jenisej. Det kan bli AIK eller Villa för honom.
Det är hög klass på spelarna och tränarna i klubben. Det enda som stör bilden är slitna Bergshamra IP där AIK håller till. Över den idrottsplatsen finns ingen stjärnglans.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar