Klubben med största kostnaderna

Inga publikintäkter, men spelarna ska ändå ha betalt, liksom övrig personal. Sedan tillkommer övriga omkostnader.Då pekar ekonomin åt endast ett håll. Nu medger Malmö FF: ordförande, Anders Pålsson, att klubben har en förlustprognos på ungefär 50 miljoner i resultatet för 2020.

MFF:s vd Nicklas Carlnén och ordförande Anders Pålsson har ett påfrestande jobb framför sig.

– Helt klart är att det blir en mycket stor och kännbar förlust för oss under 2020, säger  Pålsson i podden Blått Snack från Fotboll Skåne.

Malmö FF har en halv miljard på banken och pengarna har aldrig värderats så högt som nu.

Inget svenskt lag lär ha större driftkostnader än MFF. Framför allt beroende på en stor och dyr spelartrupp.

Underskottet kommer påverka arbetet i föreningen. Pålsson går så långt att han hävdar:.

– Intäktsbortfallet har vi beräknat till upp till ungefär 100 miljoner svenska kronor, och resultateffekten på det är ungefär förlust på 50 miljoner plus minus ett antal miljoner. 

- Vi vet inte riktigt hur det blir med vissa av våra intäkter, säger Anders Pålsson .

Om och när det kan bli aktuellt med publik påverkar alla fotbollsklubbar just nu.

- Vi vet inte hur mycket publik vi får ta in, och vi vet inte heller hur det blir riktigt med intäkterna i Europa League. Där blir matcherna också utan publik. 

- Det finns en osäkerhet i den prognosen, men det är lätt att konstatera att det kortsiktiga effekten 2020 blir dyster rent ekonomisk.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mjällby budgeterar med tre Europamatcher på svensk mark. Inte mer. Allt annat blir en bonus.

Den annarstotala förvandlingen av klubben bevisas också av årsredovisningen.

– 2016 omsatte vi 10 miljoner. Nu blev det 122 miljoner. Det är ingen liten verksamhet längre, säger avgående ordföranden Magnus Emeus

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet  vara bara timmar bort från enupplösning. II sista stund löste det sig. Telia och Viaplay är överens. Det innebär att 1,2 miljoner abonnenter i Sverige kan ta del av Viaplays utbud

en omfattande och hotandetv-konflikt avvärjdes. Viaplay Group och Telia är eniga och har tecknat ett nytt, långsiktigt distributionsavtal.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen