Den 21:a avgör Licensnämnden ÖFK:s öde
När en ordförande gör ett sånt erkännande, då...är det långt gånget.
– Hade vi inte klarat kvalet hade vi lämnat in konkursansökan i dag, säger Tom Pripp, tillförordnade ordförande, enligt Östersunds-Posten.
I helgen lyckades Östersunds FK säkra nytt kontrakt isuperettan i fotboll. ÖFK sker allt och lite till!
TomPripp oc hans styrelsekollegor visste inte vad de skulle hoppas på inför söndagens avgörande.
Seger eller förlust? Säkrat kontrakt eller degradering.
IStyrelsen var man fult medvetna om den bistra ekonomiska verkligheten.
Vad skulle de hoppas på?
Jubel skulle innebära det dystra faktum att klubben sätts under nästan obegriplig press – ÖFK måste få in 10 miljoner på en vecka!
Låter som fantasier, men det är ett obevekligt faktum. Pengar ska bara fram – annars ryker eliticensen och troligen även klubben.
– Hade vi inte klarat kvalet hade vi lämnat in konkursansökan i dag. Men att tro att vi att skulle reparera ekonomin när vi inte bedriver elitfotboll är naivt, säger Pripp på en presskonferens, enligt Östersunds-Posten
Licensnämnden prövar om en fotbollsklubb har en ekonomi där man uppfyller vissa kriterier.
– vi ska försöka övertyga licensnämnden att det går att bedriva verksamheten under hela 2023.
Förutsatt att 10 miljonerbetalas in.
– Enda sättet att övertyga licensnämnden är att vi visa att v inte är helt ute i ett orealistiskt tänk. Vi måste ha en budget i balans och vi måste även först få in tio miljoner kronor, säger Pripp.
kontaktat investerare
– Men det är inget som vikan trolla fram.
Och så tillägger han:
– Vi har vänt oss till våra Investerare
Pripp och hans styrelsekollegor har en något svettig uppgift. Den 21 november väntar mötet med licensnämnden. Då kommer en obönhörlig dom eller ett besked om befrielse -hur man nu ser på förutsättningarna inför framtiden.
Mest lästa just nu
Handbollslandslaget har snittlön på 678 000 kr
Det är skillnad på folk och folk, inte minst ekonomiskt i idrottens värld.
Svensk handboll, med sikte VM-final i Tele 2 söndagen den 29 januari, spelar i helt annan division än Janne Anderssons fotbollslandslag eller Sam Hallams Tre Kronor.
SVT direktsänder upp mot 60 timmar från SM-veckan i Skövde som pågår mellan 31 januari och 5 februari. Uppe på Billingen, där också längdskidtävlingarna avgörs, kommer SVT att ha en studio med Maria Wallberg som programledare. Alla de stora svenska stjärnorna, med den nyblivna Tour de Ski-vinnaren Frida Karlsson väntas vara på plats för att tävla.
Ukraina övervinner allt. Medan IOK fjäskar med Ryssland och Belarus om OS-deltagande i Paris 2024 kämpar den blågula idrotten i Ukraina för sin existens.
Nu senast bekräftad av att Ukraina skall delta i Bandy-VM i Växjö mars-april i år.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Riksdagen har fattat beslut i fråga om propositionen om en förstärkt spelreglering.
– Sammantaget väldigt positivt för våra allmännyttiga lotterier, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel och ordförande i SVALO (Sveriges Allmännyttiga Lotterier).
Vid årsskiftet 2018-2019 förändrades finansieringen av Sveriges Television (SvT), Sverige radio (SR) och Utbildningsradion (UR). Sedan 1/1 2019 bokförs TV-licensen eller public service- avgiften på varje svensk medborgares skattsedel. Beloppet är 1 300 kr/person årligen och är reducerat för personer med låga förvärvsinkomster.
Lagändringen är bakgrund till en skarp mediadebatt om OS, och Jan Scherman, tidigare vd på TV 4 har levererat besk kritik av SvT:s inköp av rättigheter för de olympiska spelen 2026-2032.
1 372 298 263 kronor, 121 miljoner euro i klartext, - för köp av en fotbollsspelare, Det väcker reaktioner inte bara i fotbollvärlden. Och den berörde, argentinaren Enzo Fernández fyllde 22 år så sent som för en dryg vecka sedan och får nu pressen att leverera i sin nya klubb, Chelsea.
Skriv kommentar