Inget blir omöjligt i shejkens drömmar
Fifa uppgav att finalen i Champions League sågs av 450 miljoner TV-tittare. Dessutom var 75 000 åskådare på plats i jättearenan Atatürk Olimpiyat Stadyumu i Istanbul. Och, för en gångskull, skaparen själv var på plats, Citys ägare Schejk Mansour, eller hans fullständiga namn, Schejk Mansour bin Zayed bin Sultan bin Zayed bin Khalifa Al Nahyan
Två 52-åringar har skapat världens bästa fotbollslag.
Fifa uppgav att finalen i Champions League sågs av 450 miljoner TV-tittare. Dessutom var 75 000 åskådare på plats i jättearenan Atatürk Olimpiyat Stadyumu i Istanbul. Och, för en gångskull, skaparen själv var på plats, Citys ägare Schejk Mansour, eller hans fullständiga namn, Schejk Mansour bin Zayed bin Sultan bin Zayed bin Khalifa Al Nahyan.
Idealisk kombination
Två 52-åringar har skapat världens bästa fotbollslag.
Spanjoren, domptören och tränaren Pep Guardiola med sin eminenta fotbollskunskap, och denne Schejk Mansour, med sina lika eminenta pengar.
Det ena förutsätter det andra.
Sakta uppstod Mansour fotbollsintresse och 2009 köpte han slutligen den återstående aktieposten frånThailands förre premiärminister Thaksin Shinawatr och blev 100-procentig ägare till City.
I klartext - tiden före och efter pånyttfödelsen, alltså Citys inträde bland de största klubbarna. Det som innebar det avgörande steget förbi antagonisten Manchester United.
Nu saknades inte längre pengar, det fanns och finns obegränsat.
Köpt spelare för 2 miljarder
Bara under det första året köpte City spelare för 120 miljoner pund. Men, som sagt, det var bara början. under åren sedan dess har City handlat för 2 miljarder pund, enligt engelska uppgifter. Pep Gguardiola har bara behövt peka...
Senaste investeringen - Erling Haaland. 21-åringen löptes loss från Dortmund för 800 miljoner kronor och skrev på ett kontrakt över fem säsonger till och med sommaren 2027 och är försäkrad 4,6 miljoner kronor i veckan.
I dag står det klart att City, eller Sheikh Mansour, eller City Football Group, eller ett visst överskott från Förenade Arabemiratens rikedomar, har gjort fotbollsdrömmar verkliga mer än vad som har hänt någon gång eller någonstans i fotbollshistorien.
Sheikh Mansour har nickat ja till ideliga nya affärer och det finns gott om tjänstefolk i hans internationella holdingbolag som genast utför det arbete som krävs för stunden. Det brittiska multinationella bolaget har 1200 anställda totalt och äger fotbollsklubbar på fem kontinenter. 2020 redovisades intäkter på 544,4 miljoner brittiska pund.
Överordnad organisation är Abu Dhabi United Groupoch därhar just Shejk Mansour också beslutanderätt - som sägare
Till gruppen hör också New York City.
Melbourne City.
Yokohama F. Marinos.
Montevideo City Torque.
Girona FC.
Sichuan Jiuniu och Mumbai City FC.
Entilllbakablick ger intressanta fakta
Schejk Mansour bin Zayed bin Sultan bin Zayed bin Khalifa Al Nahyan, , föddes den 20 november 1970 i Abu Dhabi och är en medlem i Förenade Arabemiratens kungliga familj och son till landets förra härskare Sultan Zayed bin Sultan Al Nahyan som avled 2004.
Samma år, några månader tidigare föddes Josep "Pep" Guardiola Sala i Santpedor i regionen Katalonien.
Deras vägar korsades och ur detta kom det bästa fotbollslaget.
Shejk Mansour torde bli nöjd när han tittar i spegeln hemma på kammaren. Enbart Citys tre titelvinster (tidigare Premier League och FA-cupen)den senaste tiden har inneburit 4 miljarder i vinst till bolaget, om det nu finns något utrymme kvar i valvet.
Nu tyckte han i alla fall att det var värt både besväret och tiden att titta på en match med sitt lag. Så han tog sitt privatjet till Istanbul och fanns på plats på lördagen för att se sitt lag för första gången på 13 år...Hans första match sedan 3-0-segern mot Liverpool 2010.
Shejk Mansour är ändå noga med att ge bonusar till de förtjänta. Var och en i truppen, spelare som tränare, får flera miljoner i belöning.
Men egentligen, allt känns onaturligt ochpå något sätt inte trovärdigt - för hur urholkad är inte idrottens mening och själ.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar