Sweetspot stämmer golfförbundet

Sweetspot går vidare med klagomålet mot Svenska Golfförbundet och dess IT-system GIT och lämnar nu in en stämningsansökan till Patent- och marknadsdomstolen. Stämningsansökan bygger på förbudet mot missbruk av ett företags dominerande ställning i Konkurrenslagen och EU-fördraget.  

Golfförbundets IT-systemet GIT är inte bra för alla spelare, menar det svenska techbolaget Sweetspot.

Tidigare i år lämnade det svenska techbolaget Sweetspot in ett klagomål till Konkurrensverket riktat mot Svenska Golfförbundet. Klagomålet avsåg förbundets missbruk av dominerande ställning, bestående av en rad åtgärder som förbundet vidtar i syfte att stärka sin egen produkt, IT-systemet GIT, och avskärma den från konkurrens. Åtgärderna syftar bland annat till att knyta landets golfklubbar till GIT och göra användning av produkten i praktiken ofrånkomlig.

Konkurrensverket meddelade slutligen att man av prioriterings- och resursskäl valt att inte ta upp ärendet. Som framgår av Konkurrensverkets beslut betyder detta att Sweetspots klagomål inte har prövats i sak. 

”Vi står fast vid vår grundinställning att Svenska Golfförbundets agerande knappast gynnar golfens alla utövare utan tvärtom förhindrar även den innovativa utveckling som vår bransch behöver. Detta är viktiga frågor för hela branschen som måste få en grundlig prövning i sak, och det är därför vi nu väljer att gå vidare med en stämningsansökan till Patent- och marknadsdomstolen” säger Sweetspots vd och grundare Henrik Ahlin.

Sweetspot grundades 2017 och erbjuder golfklubbar, spelare och andra aktörer ett affärssystem som bland annat innefattar bokningsflöden med prisalgoritmer, medlemskapsmoduler baserade på spelvärden, integrerat kassasystem samt CRM-system.

Målet är att förenkla golfspelandet för alla utövare och ge golfklubbarna optimala förutsättningar för att kommersialisera sin verksamhet.

Stämningsansökan bygger på förbudet mot missbruk av ett företags dominerande ställning i Konkurrenslagen och EU-fördraget. Sweetspot menar att missbruket dels handlar om att medlemskap i golfförbundet i sig villkoras av en tvångsavgift för GIT, dels att klubbar betalar för GIT men genom SGF:s agerande samtidigt är med och subventionerar systemet ytterligare genom sitt medlemskap, eftersom pengar för detta överförs till GIT bakvägen. 

”Vi är oroade över det faktum att golfförbundet tvingar samtliga klubbar att betala för alla tjänster som förbundet erbjuder oavsett om dessa används. Vi tror på en fri marknad där utbud och efterfrågan gäller och där alla vi som gillar golf får maximal frihet att bestämma själva och inte minst ge golfen optimala förutsättningar. Så är det tyvärr inte idag, säger Henrik Ahlin.

 

Fakta

Sweetspot är den marknadsledande, datadrivna plattformen som hjälper golfanläggningar runt om i världen med intäktshantering och att nå sin fulla potential.

Tjänsten har idag 41 golfklubbar av totalt 450 i Sverige som kunder, vilka står för ungefär 70 av 600 banor.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen. 

AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga. 

20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Nu har det hänt igen.  En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.

– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.