Fotbollförbundet blöder efter domen
Domen i EU-domstolen innebär ännu en ekonomisk käftsmäll för Svenska Fotbollförbundet. Tidigare har förbundsbasen Fredrik Reinfeldt lagt ett sparpaket på 30 miljoner kronor för 2024 i knät på Andrea Mölleberg, ny generalsekreterare sedan 1 november.
EU-domen, som öppnar för konkurrerande ligor slår fast att UEFA, där Karl Erik Nilsson är vice ordförande, samt FIFA, har missbrukat sina dominanta positioner.
Den nuvarande europeiska organisation har inneburit att intäkter som skapats via internationella turneringar, som Champions League, också har bidragit till att utveckla den nationella fotbollen.
I höst har SvFF fått 43 miljoner kronor i bidrag, att fördela till svenska klubbar som inte varit representerat i Champions League gruppspel 2022-2023. Totalt har SvFF under 2023 erhållit intäkter/bidrag i storleksordningen 233 miljoner från UEFA och FIFA, en tredjedel av budgeten i sin helhet.
Drabbar talanger
I ett pressmeddelande konstaterar Fredrik Reinfeldt.
-Det är av största vikt att stå för en modell som har så stor betydelse för vår breddfotboll. Vi vet inte vad ett annat alternativ skulle innebära.
-Utan de ekonomiska resurserna från UEFA-systemet hade många unga svenska talanger kanske aldrig fått chansen att nå sin fulla potential. Och fler barn och unga skulle riskera att missa den glädje och gemenskap som fotbollen erbjuder, säger Fredrik Reinfeldt.
EU-domstolen skriver att UEFA:s och FIFA ensamrätt att arrangera tävlingar strider mot EU:s lagar och saknar ramverk som säkerställer att de transparenta, objektiva, icke-diskriminerande och oproportionerliga.
ytterligare en chef slutar
I den förändringsprocess som internationell fotboll genomgår bygger också SvFF om sitt kansli och landslags verksamhet. Förändringar som Idrottens Affärer tidigare har redogjort för. Nu meddelas också att kommunikationschefen Andreas Jansson lämnar efter sex år.
-Med de förändringar som sker inom SvFF är det ett naturligt tillfälle för mig att gå vidare till andra uppdrag, säger Andreas Jansson.
Nästa steg i Reinfeldts/Möllebergs nya SvFF-bygge, för att möta stora inkomstbortfall är personalförändringar på kansliet, i klartext, varsel och uppsägningar.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny ledning och betydligt större resurser.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front
Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få, till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar