Plötsligt har Djurgården 261 miljoner

Djurgårdens fotboll redovisar inför kommande årsmöte, onsdagen 13 mars, ett eget kapital på historiskt höga 261,4 miljoner kronor, en  ökning med 51,1 miljoner kronor jämfört med 2022.
Aldrig tidigare har föreningen, bildad 1891, haft en sådan välfylld kassakista.  Av de allsvenska lagen är det endast Malmö FF som presenterar ett högre eget kapital, i storleksordningen 700 miljoner kronor.
Fansen i Djurgården glädja sig åt en mycket god ekonomi.

 

DIF:s omsättning under 2023 stannade vid 269 miljoner kronor. På minussidan finnas bland annat publikintäkter, minus 14,7 miljoner mot föregående år. Främsta förklaring är enligt DIF-styret färre antal hemmamatcher i Europa- spel.
Transferintäkter är i dag en allt viktigare del i elitlagens ekonomi, enligt parollen, köpa billigt och sälja dyrt. Hittills under 2024 har DIF sålt spelare för cirka 200 miljoner kronor, som Lucas Bergwall till Tottenham och Jonah Kusi Asare till Bayern München.
Intäkter som kommer att synas först i bokslutet för 2024.
2023 års intäkter från transfers uppgick till 52,9 miljoner kronor,  något lägre än 2022 års försäljningssiffror som var 57,6. ”Hjärnan” bakom DIF:s spelartransfers är sportchefen Bosse Andersson i samarbete med vd. Henrik Berggren.
I årsredovisningen skriver föreningen bland annat:
”Det egna kapitalet är tillfredsställande och ambitionen är att rörelseresultatet ska vara positivt före resultat från spelartransfers. Styrelsens bedömning är att finansieringen för kommande år är säkerställd.”
Vid årsmötet föreslås omval av Lars-Erik Sjöberg på ett år.
Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swisch-kampanjer är i dag vardagsmat inom elitidrotten. 

 Niklas Wikegård, sportchef i Djurgårdens ishockey, har flera gånger vädjat om extra tillskott från medlemmar och andra partners.

Nu är det ekonomiskt hårt trängda AIK FF AB som vädjar om hjälp från den så kallade ”Den svarta Massan”. En ekonomisk förening, vars pri

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen