Nya, heta turer bakom Nationalarenan
Ett Peab som är stor sponsor till AIK, ett Peab som har uppdraget att bygga Nationalarenan, ett Peab som vill skapa kommersiella möjligheter på den mark där Råsunda står i dag. Ett Peab som gärna vill ha tillbaka de 500 miljoner som Råsunda kostar.
Inte förbundets bekymmer längre
Samtidigt ska AIK, och den arenagrupp som är bildad i föreningen, plötsligt ta hänsyn till att motpart är just Peab, inte Svenska Fotbollförbundet. Lars-Åke Lagrell hänskjuter problemet med en diskussion om nu AIK står fast vid tanken om att överta Råsunda.
- Planerna är att Råsunda ska ersättas med bostäder. Om AIK vill köpa måste man förhandla med Peab som köpt arenan för 500 miljoner kronor. Förbundet är nu borta i den frågan, framhöll Lagrell också i Dagens Nyheter.
Att nu affären mellan förbundet och AIK påskyndades kan möjligen ha en förklaring i att Idrottens Affärer presenterade nya fakta runt själva spelet runt Nationalarenan som AIK:s nya kommande hemmaarena.
Företrädare från AIK och Nationalarenan hade nått framgång och det stod klart att 4 000 sittplatser skulle förvandlas till 7 000 ståplatser för att tillmötesgå fansen.
AIK:s rapport dröjer till december
I AIK är det tänkt att arenagruppen först i december ska presentera en rapport som medlemmarna ska ta ställning till på årsmötet i april 2010. Men redan nu sker förändringar som starkt påverkar beslut och möjligheter.
Efter tillkännagivande av affären konstaterade Claes Hansen, ordförande i den arenagrupp som AIK FF tillsatt för att bevaka klubbens intressen, att han hade talat med Lagrell om ett möte om Råsunda i slutet av sommaren.
- Jag kan bara konstatera att det blev väldigt bråttom att ta ett beslut, påtalade Hansen i Dagens Nyheter där han också konstaterade att arenagruppen ska jobba vidare och inte helt lagt tanken att köpa Råsunda åt sidan:
- Det alternativet finns kvar, Peab är en av våra sponsorer och en stor aktieägare i klubben. Vi har bra kontakt med Peab, sa Hansen.
Till saken hör att uppgifter gjort gällande att Peab har en klausul där företaget kan bryta sponsoravtalet med AIK om klubben väljer bort Nationalarenan som sin hemmaplan.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



















