Peab tog arenaorder för 2 miljarder

Stockholmsarenan tar allt mera form. I dagarna har det blivit klart att Peab får uppdraget att bygga arenan och samtidigt framkommer att ett beslut om att bygga arenan ska upp till beslut i kommunfullmäktige den 2 november.

Globenområdets nya idrotts- och evenemangsarena, ett uppdrag värt drygt 2 miljarder kronor har erövrats av Peab. SGA Fastigheter AB har efter genomförd upphandling bestämde på tisdagen att tilldela Peab Sverige AB totalentreprenaden för uppförandet.

- Vi är mycket stolta att ha vunnit denna prestigeupphandling och fått förtroendet att bygga den nya Stockholmsarenan. Det är ett väldigt spännande och utmanande projekt som sätter höga krav på vår spetskompetens, säger Jan-Olof Nordin, Divisionschef Peab Sverige AB.

Stockholmsarenan ska bidra till att göra Stockholm till en evenemangsstad i världsklass. Med sina 30 000 sittplatser och plats för 40 000 vid konserter kan arenan stå värd för olika typer av evenemang, allt från allsvensk fotboll, konserter och hästsport till mässor och företagsmöten.  

- Det känns väldigt bra att ha kommit så här långt med projektet. Vi ser nu fram emot förverkligandet av en arena i världsklass, säger Ulf Fridebäck (FP), styrelseordförande i SGA Fastigheter AB.

- Av de tre anbud som lämnades in och som alla uppfyllde de uppsatta kvalitetskraven var Peab:s  anbud det mest fördelaktiga.

Byggstart av den nya arenan är beräknad till 2010 med invigning i december 2012, men det förutsätter ett klartecken när kommunfullmäktige behandlar frågan den 2 november.

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.

Regeringens  specielle utredare, Anders  Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades  att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham erbjuds han ett nytt kontrakt. Det nya avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med  förbättrade villkor.

Hans karriär utgör en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott.