Percy Nilssons arena omdiskuterad
Ishockey med Malmö Redhawks samt galor och arrangemang av olika slag är utbudet i Malmö Arena. Nu avslöjar Sydsvenska Dagbladet att Malmö Stad årligen betalar 5 miljoner kronor för att påverka möjligheterna att också få världsartister till arenan.
Men stans ledande arrangörer, företagen KB och Julius, har inte sett några pengar. De tvingas bära hela det ekonomiska ansvaret vid arrangemang.
- Det här bidraget är enbart en hjälp till Arenan. Vi får inte del av pengarna. Vi betalar en marknadsmässig hyra för Arenan, säger Totte Lundgren på Kulturbolaget (KB).
Det är Percy Nilsson personligen som äger hundra procent av aktierna i de båda bolag som äger och driver Malmö arena.
- Om kommunen har valt att ge bort pengar till Percy så får de väl göra det, säger Totte Lundgren till Sydsvenskan.
Karin Mårtensson är vd för Parkfast Arena AB och vill förklara bidraget:
- Det går till Malmö arenas verksamhet. För att komma igång på rätt sätt har vi exempelvis fått möjlighet att subventionera våra hyror. Våra konkurrenter i Stockholm och Göteborg är ägda av sina kommuner på ett eller annat sätt, och därför får de kommunala bidrag för att subventionera sin verksamhet.
Malmö stad räknar med att Arenan lockar turister som spenderar 250–300 miljoner kronor om året. Malmös turistdirektör Lars Carmén tycker att bidraget på 5 miljoner kronor om året är en god investering.
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.