MFF sparar via lån om 400 miljoner

Malmö FF gör nya stora affärer. För 90 miljoner, och därmed en total skuld om 400 miljoner kronor, ökar föreningen ägandet i Swedbank stadion från 25 till 75 procent, men det innebär i slutänden att de årliga utgifterna minskar med 15 miljoner.
Malmö FF får möjlighet att bli ägare till 75 procent av Swedbank Stadion efter en uppgörelse med de andra delägarna. Klubben måste öka lånen till 400 miljoner kronor, men totalt sett sparar MFF 15 miljoner årligen. Foto: Andreas Hillergren, Scanpix

Kommunstyrelsen väntas på måndag ge sitt klartecken trots att villkoren förändras jämfört med den ursprungliga modellen.

Sparar 15 miljoner varje år

Kommunborgen på 43,5 miljoner kronor från i fjol byggde på att MFF skulle bli ensam ägare. I beredningen av ärendet konstaterar nu handläggaren Ola Nyberg att den nya konstruktionen är gynsammare för både Malmö FF och kommunen, enligt Sydsvenska Dagbladet.

Affären innebär att Malmö FF går från 25 till 75 procent i ägande och blir partner med Peab som minskar sin del från 50 till 25 procent. Samtidigt säljer Erling Pålsson Teknik AB sina 25 procent.

I fjol betalade Malmö FF 48 miljoner kronor i hyra för Swedbank stadion till fastighetsbolaget och det sved ordentligt. Med den här affären sjunker hyran till 17,9 miljoner kronor per år.

Ett 25-årigt avtal

- Vi sparar 15 miljoner kronor per år netto på det här, säger MFF:s vd Per Nilsson.

- Och besparingen kommer att växa fortlöpande från start, eftersom räntebördan kommer att minska.

En annan konsekvens är att likviditeten stärks med 9,2 miljoner kronor per år.

Amorteringsplanen omfattar 25 år, vilket innebär en årlig avbetalning på 13,6 miljoner kronor. När summan har sjunkit till 320 miljoner kan MFF förvärva 6,25 procent av Peabs aktier. Vid 300 miljoner ytterligare 6,25 och sedan är de två sista gränserna 275 respektive 250 miljoner.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.