Tele2 i jätteaffär med Stockholmsarenan
Swedbank köpte tolv års namnrättigheter för cirka 150 miljoner kronor för att sedan ge bort namnrättigheterna till antimobbningsorganisation Friends.
Nära 150 miljoner
Stockholmsarenan, intill Globen, har däremot behållit sitt namn i det längsta, men nu avslöjas att förhandlingarna med Tele2 är slutförda.
Ingen vill kommentera köpesumman för de tioåriga rättigheterna till namnet, men att det handlar om ett avsevärt belopp i närheten av Swedbanks 150 miljoner är inte annat än logiskt.
Tele2 Arena blir alltså Stockholmsarenans nya namn och mobilföretaget ska med sina tjänster bidra till att ytterligare förhöja och förlänga arenaupplevelsen för besökarna.
Satsar på mobila tjänster
Just nu pågår arbetet med att utveckla ett koncept som kopplar samman liveupplevelser med mobila tjänster.
- För oss är det här en naturlig satsning att möta våra kunder. Som operatör spelar vi en viktigare roll i och med att allt kopplas upp och kopplas ihop. Vi vet att ju mer våra kunder är online med sina mobiler desto mer vill de uppleva live, säger Thomas Ekman, vd på Tele2 Sverige.
Tele2 Arena är en idrotts- och evenemangsarena med 30 000 sittplatser, samt möjligheter för 40 000 besökare vid konserter.
Invigning framåt sommaren nästa år
Arenan har ett skjutbart tak som gör att den fungerar för olika typer av evenemang - året runt. Här ska både Hammarby Fotboll och Djurgården Fotboll spela sina hemmamatcher i fotboll.
- Vi kommer ta arenaupplevelsen till en ny nivå, säger Ninna Engberg, VD Stockholm Globe Arenas.
Invigningen av arenan väntas ske någon gång framåt sommaren 2013.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















