Han blir ny försäljningsansvarig i AIK

Niklas Nestlander ska utveckla AIK:s förmåga att tjäna mer pengar nu när klubben flyttar in på Friends Arena, Sveriges nya nationalarena. I helgen var allmänheten välkommen att titta in och se härligheten. Niklas är lika nyfiken han och lika spänd som alla andra vad det ska bli av arenan.
Efter fyra år på Stockholms Globes Arena gtar Niklas Nestlander steget till AIK Fotboll och försäljningsansvarig på Friends Arena.


Grattis, Niklas Nestlander, Sales & Business Developer VIP Sales på Stockholm Globe Arenas, som fått nytt jobb som Kommersiell chef på AIK Fotboll från och med 1 oktober!

- Tack så mycket! Det känns bra.

Vad ska du göra på ditt nya jobb?

- Jag ska hjälpa AIK Fotboll att maximera intäkterna på den nya arenan, Friends Arena. Det innebär bland annat att arbeta med sponsorer, partners och biljettstrategier. Framför allt de två första områdena genom att utveckla VIP-delen. Även marknadsföringen av AIK kommer vara en del av mitt arbete.

Vad kan du tillföra AIK Fotboll?

- Jag har haft fyra väldigt lärorika år på Stockholm Globe Arenas och självklart tar jag med mig mycket från det. Jag hoppas komma med ett nytänk till AIK kring vad som är möjligt på en arena, eftersom jag jobbat på arenasidan i fyra år. Jag kan hjälpa till att maximera AIK:s närvaro på Friends Arena, men även hur klubbens sponsorer och partners kan synas bättre på själva arenan. Det kommer att stärka AIK Fotbolls relation med sina partners och sponsorer – och förhoppningsvis generera mer intäkter för alla. Sedan älskar jag försäljning och att göra affärer vilket det givetvis blir stort fokus på.

Du skickade ut ett mejl om ditt nya jobb dagen efter AIK:s seger över CSKA Moskva på bortaplan och därmed kvalificerat sig till Europa League. Medveten tajmning?
- Nej, det var faktiskt en slump, ha-ha. Den fredagen som jag gick ut med nyheten var min sista dag på Stockholm Globe Arenas.

Slutligen, vad är du mest nöjd med under dina fyra år på Stockholm Globe Arenas?
- Det är två saker. För det första är jag stolt över mitt arbete med ishockey-VM:s hospitalitydel, då vi för första gången själva hanterade paketering, försäljning, innehåll och leverans. Resultatet blev bra ekonomiskt och med väldigt många nöjda VIP-besökare.
– För det andra att jag varit med och byggt upp just hospitality inom Stockholm Globe Arenas. Den fanns inte när jag började. Vi hyrde i stort sätt enbart ut loger. När jag lämnar har vi 35 företag i Business Club och ett 25-tal hospitality-evenemang per år. Dessutom hann jag vara med och ta fram premiumytorna på nya Tele2 Arena, alltså de utrymmen där våra företagskunder ska representera med sina kunder.

som chefsscout under sportchef Mikael Hjelmberg. Han kommer även att ha sportsligt ansvar för samarbetsföreningen HTFF som i kval mot Örebro SK jagar en plats i superettan.

Berglund återvänder därmed till Hammarby där han var verksam 2018-2021, före perioden i BP. 

Visionerna i Göteborg är storslagna. Samma dag som IFK Göteborg tillsammans med byggentreprenören Ola Serneke presenterar planerna på en ny hemmaarena med plats för 30 000 åskådare introduceras det jättelika projektet ”möta Göteborg” där vinnaren i en arkitekttävling, White arkitekter,  föreslår ett en fullständig förvandling av hela evenemangsområdet inklusive Scandinavium 

Byggkranar skulle dominera bilden i  åratal av Göteborg för dessa jättelika investeringar.

Ny statistik som visar hur barns födelsemånad påverkar idrottsdeltagandet. Resultaten både bekräftar och utmanar etablerade uppfattningar – och varierar beroende på idrott. Fenomenet kallas relative age effect (RAE) – ett välkänt begrepp inom idrottsrörelsen både i Sverige och internationellt. Det handlar om att barn som är födda tidigt på året ofta har ett försprång i mognad, erfarenhet och självförtroende jämfört med de som är födda senare.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Det ska bli straffbart för privatpersoner att använda den typ av illegala IPTV-tjänster som i dag är vanliga på marknaden  Lagändringen föreslås träda i kraft 1 juli 2026.

”Utredningen åtgärder mot illegal ip-tv” överlämnades på tisdagen till kulturminister Parisa Liljestrand (m).

Över en halv miljon svenskar, eller närmare 15 procent av alla hushåll använder olovliga tjänster för att strömma bland annat sportsändningar, främst fotboll och ishockey.

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.