Friends mångmiljonsmäll bara växer

Friends Arena gör 225 miljoner i minus för 2014. Det är dystra siffror som Idrottens Affärers Dan Persson tidigt förutspådde. Men han tror att förlusten kan bli ännu större.
Idrottens Affärers arenaexpert, Dan Persson, förutsåg tidigt att Friends Arena skulle drabbas hårt även år två och att det skulle ligga i nivån drygt 200 miljoner. Nu kommer bekräftelsen och Persson tror att minuset kan växa ytterligare.

 

- Ja, jag såg det här, men det hade vem som helst kunnat göra och nu tror jag det blir tio miljoner värre, säger Persson.

Det är Sveriges Radio som i dag går ut med att Friends minusresultat för i år kommer att sluta med 225 miljoner kronor.

Ännu en byggarbetsplats

Den negativa rapporteringen kring vår nationalarena ser aldrig ut att ta slut. Är det inte gräsproblem och kostnader på tiotals miljoner där så är det säkerhet eller hur området ännu ser ut som en byggarbetsplats mer än ett år efter premiären.

En bild som slår hårt emot arenans ekonomi.

Idrottens Affärers krönikör och finansexpert, Dan Persson, har tidigt förutspått det dåliga resultat som nu framträder men likafullt blivit tillbakavisad från Friends ledning.

Fasaden spricker

Den fasaden spricker i dag när SR kommer med sina uppgifter och delägaren Fabege väljer att bekräfta genom vd Christian Hermelin att resultatet är så illa som det rapporteras.

- Det är ingen väsentlig skillnad mot föregående år om ser till totalen och verksamheten hämmas också av att det är ett stort byggarbetsområde, säger Christian Hermelin till Sveriges Radio.

Minusresultatet om runt 200 miljoner kronor är det samma två år i rad.

Enkel beräkning bakom

Dan Persson har tagit dela av förlustrapporten:

- Ja, jag har rätt. Men det har jag ju vetat hela tiden, säger han utan att vilja uppfattas som dryg:

- Nej, det är jag inte. Det här är är ingenting märkvärdigt och bygger på en enkel beräkning och är någonting som vem som helst jobbar med sådant här hade kunnat lyckas med. Jag har stoppat in grundläggande siffror i ett dokument. Det är inte svårt. Så jag har inte varit särskilt duktig mer än att jag förstått att använda faktiska siffror till att göra den beräkning jag gjorde.

Blir ännu större

Men ett minus på 225 miljoner kronor är inte tillräckligt?

- Nej, jag tror att man kommer att behöva lägga på en tia till. Jag tror det blir ytterligare tio miljoner back, säger Dan Persson.

- Mellan 230-250 miljoner kommer det att sluta med.

Så rätt han har fått som expert, men han vill inte yvas över det.

- Alltså, hade du gett samma grundläggande information till tio amerikanska kvalificerade analytiker så hade de kommit fram till samma sak på en halvtimme som jag gjorde.

Ingen skadeglädje

Men varför tror du inte att någon annan än du gjorde det?

- Jag är väl ganska ensam om det jag gör, min inriktning och så är jag oberoende. Jag har ingen lojalitet mot någon.

- Men jag känner ingen skadeglädje för det här. Jag är ju ingen arenafiende och jag har ingenting emot Friends ledning och vd:n Thomas Perslund som ändå på många vis gör ett bra jobb.

- Arenor är otroligt viktiga för ett samhälle och de gör stor samhällsnytta. Problemet här är att två så stora och för dyra arenor har byggts samtidigt. Klart att det blir problem.

- Det andra stora problemet är att en av delägarna, Svenska Fotbollsförbundet, inte hade råd att gå in i ett sådant här arenaprojekt.

Ola Gustafsson, FotbollDirekt

När pingislivet  kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.

Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol  växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten   Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga   en ny  intenationell pingisarena i Småland.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.

–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.