Friends mångmiljonsmäll bara växer
- Ja, jag såg det här, men det hade vem som helst kunnat göra och nu tror jag det blir tio miljoner värre, säger Persson.
Det är Sveriges Radio som i dag går ut med att Friends minusresultat för i år kommer att sluta med 225 miljoner kronor.
Ännu en byggarbetsplats
Den negativa rapporteringen kring vår nationalarena ser aldrig ut att ta slut. Är det inte gräsproblem och kostnader på tiotals miljoner där så är det säkerhet eller hur området ännu ser ut som en byggarbetsplats mer än ett år efter premiären.
En bild som slår hårt emot arenans ekonomi.
Idrottens Affärers krönikör och finansexpert, Dan Persson, har tidigt förutspått det dåliga resultat som nu framträder men likafullt blivit tillbakavisad från Friends ledning.
Fasaden spricker
Den fasaden spricker i dag när SR kommer med sina uppgifter och delägaren Fabege väljer att bekräfta genom vd Christian Hermelin att resultatet är så illa som det rapporteras.
- Det är ingen väsentlig skillnad mot föregående år om ser till totalen och verksamheten hämmas också av att det är ett stort byggarbetsområde, säger Christian Hermelin till Sveriges Radio.
Minusresultatet om runt 200 miljoner kronor är det samma två år i rad.
Enkel beräkning bakom
Dan Persson har tagit dela av förlustrapporten:
- Ja, jag har rätt. Men det har jag ju vetat hela tiden, säger han utan att vilja uppfattas som dryg:
- Nej, det är jag inte. Det här är är ingenting märkvärdigt och bygger på en enkel beräkning och är någonting som vem som helst jobbar med sådant här hade kunnat lyckas med. Jag har stoppat in grundläggande siffror i ett dokument. Det är inte svårt. Så jag har inte varit särskilt duktig mer än att jag förstått att använda faktiska siffror till att göra den beräkning jag gjorde.
Blir ännu större
Men ett minus på 225 miljoner kronor är inte tillräckligt?
- Nej, jag tror att man kommer att behöva lägga på en tia till. Jag tror det blir ytterligare tio miljoner back, säger Dan Persson.
- Mellan 230-250 miljoner kommer det att sluta med.
Så rätt han har fått som expert, men han vill inte yvas över det.
- Alltså, hade du gett samma grundläggande information till tio amerikanska kvalificerade analytiker så hade de kommit fram till samma sak på en halvtimme som jag gjorde.
Ingen skadeglädje
Men varför tror du inte att någon annan än du gjorde det?
- Jag är väl ganska ensam om det jag gör, min inriktning och så är jag oberoende. Jag har ingen lojalitet mot någon.
- Men jag känner ingen skadeglädje för det här. Jag är ju ingen arenafiende och jag har ingenting emot Friends ledning och vd:n Thomas Perslund som ändå på många vis gör ett bra jobb.
- Arenor är otroligt viktiga för ett samhälle och de gör stor samhällsnytta. Problemet här är att två så stora och för dyra arenor har byggts samtidigt. Klart att det blir problem.
- Det andra stora problemet är att en av delägarna, Svenska Fotbollsförbundet, inte hade råd att gå in i ett sådant här arenaprojekt.
Ola Gustafsson, FotbollDirekt
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















