Mindre idrott på Nordens största arena

63 036 åskådare kom i lördags till Ullevi i Göteborg för att uppleva Metallica. Annars är det sällsynt på Nordens största arena med mycket folk vid idrottsevenemang. Men Ingemar Johansson har en given plats.
En hjälte på Ullevi för alltid. Ingemar Johansson knockar amerikanen Eddie Machen efter 2,14 minuter inför 53 614 åskådare. Foto: TT

 

Senast Ullevi fylldes av en idrottspublik var vid invigningen av Gothia Cup i juli då 54 000 personer var på plats.

Slut efter två minuter!

Men det är ett klassiskt och för många oförglömligt evenemang från 1958 som toppar när det gäller idrottsutbudet. Ingemar Johanssons möte med Eddie Machen den 14 september 1958 då 53 614 trängdes innanför de välvda via jättebågarna för att se Ingo ta ett nytt steg mot världsmästartiteln. Han vann mot den obesegrade amerikanen på knockout i första ronden. Matchen startade klockan 19:14 och 2 minuter och 16 sekunder senare var den över. 53 614 åskådare jublade!

Oförglömligt är också VM i friidrott i augusti 1995. 592 240 åskådare följde mästerskapen under nio dagar. Året därpå vid friiidrotts-EM kom 269 038 personer under sju dagar.

Det synnerligen noterbara är det som skedde under två januaridagar 1971. 69 559 åskådare följde då skridsko-VM! 

Nästa stora evenemang

Inom Got Event har redan arbetet inletts med inriktning mot augusti 2017 när ryttare från hela Europa ska tävla om mästerskapstitlar i de fyra grenarna hoppning, dressyr, para-dressyr och fyrspannskörning. 

Europamästerskapen är ett av de största evenemangen i Europa under 2017 och lockar folk från många länder. Huvudarrangör är Got Event i samverkan med Göteborg&Co och Svenska Ridsportförbundet.

Men konserterna har dominerat under de senast åren. I lördags levererade Metallica ytterligare en magisk spelning. 63 036 åskådare innebar den femte största spelningen i Ullevis 57-åriga historia.

Störst? Hemmasonen Håkan Hellström som i juni fjol lockade 69 349 personer!

Ullevis besökshistoria är påverkad av ombyggnationer.  Nuvarande maxkapacitet vid konsert är 75 000 och vid sportevenemang, t.ex. fotboll, 43 000.

Här är topsiffrorna

Publik konserter

1 Håkan Hellström, 7 juni, 2014, 69 349

2 Bruce Springsteen & The E Street Band, 28 juli 2012 66 561

3 Bruce Springsteen & The E Street Band, 27 juli 2012, 66 018

4 Bruce Springsteen & The E Street Band, 8 juni 1985, 64 312

5 Metallica (US), 22 augusti, 63 036

Publik sport

1 Ingemar Johansson vs. Eddie Machen, 14 september 1958, 53 614

2 IFK Göteborg-ÖIS (0-3), 3 juni 1959, 52 194

3 Finnkampen 4-5 september 2004, 51 567

Utveckling läktarkapacitet på Ullevi

1958-1989, sittplatser på den västra läktaren och ståplatser på den östra, 52 000

1990-1995, sittplatser, 34 000

1995- sittplatser, 43 000

2012- utökning av publikkapacitet vid konserter till 75 000

Donationer, nyemission av aktier samt kapitaltillskott kommer att finansiera AIK i Hockeyallsvenskan säsongen 2025-2026. Det framgår av föreningens förvaltningsberättelse för säsongen 2024-2025 som resulterade i en förlust på 5 241 912 kronor.

AIK föll i den allsvenska finalen mot Djurgården men föreningen upplever ett den succé artade säsongavslutningen har gett avtryck i både säsongskortförsäljningen som slagit tidigare rekord, med 1 978 säkrade säsongbiljetter inför midsommarhelgen, även partnerförsäljningen har börjat mycket bra.

Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli  ska tennisbanorn även  kantas av TV-kameror

Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder  från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen  lockar i år  ett starkt startfält med internationella toppspelare. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.

- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.