Mindre idrott på Nordens största arena

63 036 åskådare kom i lördags till Ullevi i Göteborg för att uppleva Metallica. Annars är det sällsynt på Nordens största arena med mycket folk vid idrottsevenemang. Men Ingemar Johansson har en given plats.
En hjälte på Ullevi för alltid. Ingemar Johansson knockar amerikanen Eddie Machen efter 2,14 minuter inför 53 614 åskådare. Foto: TT

 

Senast Ullevi fylldes av en idrottspublik var vid invigningen av Gothia Cup i juli då 54 000 personer var på plats.

Slut efter två minuter!

Men det är ett klassiskt och för många oförglömligt evenemang från 1958 som toppar när det gäller idrottsutbudet. Ingemar Johanssons möte med Eddie Machen den 14 september 1958 då 53 614 trängdes innanför de välvda via jättebågarna för att se Ingo ta ett nytt steg mot världsmästartiteln. Han vann mot den obesegrade amerikanen på knockout i första ronden. Matchen startade klockan 19:14 och 2 minuter och 16 sekunder senare var den över. 53 614 åskådare jublade!

Oförglömligt är också VM i friidrott i augusti 1995. 592 240 åskådare följde mästerskapen under nio dagar. Året därpå vid friiidrotts-EM kom 269 038 personer under sju dagar.

Det synnerligen noterbara är det som skedde under två januaridagar 1971. 69 559 åskådare följde då skridsko-VM! 

Nästa stora evenemang

Inom Got Event har redan arbetet inletts med inriktning mot augusti 2017 när ryttare från hela Europa ska tävla om mästerskapstitlar i de fyra grenarna hoppning, dressyr, para-dressyr och fyrspannskörning. 

Europamästerskapen är ett av de största evenemangen i Europa under 2017 och lockar folk från många länder. Huvudarrangör är Got Event i samverkan med Göteborg&Co och Svenska Ridsportförbundet.

Men konserterna har dominerat under de senast åren. I lördags levererade Metallica ytterligare en magisk spelning. 63 036 åskådare innebar den femte största spelningen i Ullevis 57-åriga historia.

Störst? Hemmasonen Håkan Hellström som i juni fjol lockade 69 349 personer!

Ullevis besökshistoria är påverkad av ombyggnationer.  Nuvarande maxkapacitet vid konsert är 75 000 och vid sportevenemang, t.ex. fotboll, 43 000.

Här är topsiffrorna

Publik konserter

1 Håkan Hellström, 7 juni, 2014, 69 349

2 Bruce Springsteen & The E Street Band, 28 juli 2012 66 561

3 Bruce Springsteen & The E Street Band, 27 juli 2012, 66 018

4 Bruce Springsteen & The E Street Band, 8 juni 1985, 64 312

5 Metallica (US), 22 augusti, 63 036

Publik sport

1 Ingemar Johansson vs. Eddie Machen, 14 september 1958, 53 614

2 IFK Göteborg-ÖIS (0-3), 3 juni 1959, 52 194

3 Finnkampen 4-5 september 2004, 51 567

Utveckling läktarkapacitet på Ullevi

1958-1989, sittplatser på den västra läktaren och ståplatser på den östra, 52 000

1990-1995, sittplatser, 34 000

1995- sittplatser, 43 000

2012- utökning av publikkapacitet vid konserter till 75 000

Det egentliga  verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan  hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.

Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.