Blir modernaste hallen i Göteborg

Stefan ’Abbe’ Albrechtson har en tår i ögat när han slår ut med handen i en välkomnande gest vid Partille Arena, ny, vacker och ståtlig. Det blev ändå en hall, så efterlängtad och så fulländad.
Göteborgsregionens nya moderna arena, Partille Arena, med plats för 4 000 åskådare vid handbollsmatcher.

 

Just nu och sedan nästan 40 år tillbaka har Stefan Albrechtson inte gjort mycket mer än jobbat. Då, en höstdag, blev han anställd på halvtid och satte sig ensam på ett kontor med egentligen ingen annan uppmaning än ”gör något!”.

Samtidigt som han pluggade på handelshögskolan fick han uppdraget att ta tag i det mesta, ja, få föreningen att växa.

Världens största handbollsförening

Resultatet talar för sig självt – 100 lag i verksamhet, 1 200 spelare, 200 ledare, tolv anställda på kansliet, fem på Partille Cup och totalt uppemot 100 personer på klubbens lönelista.

- Ja, jo, det har hänt en del... säger han lugnt och med ett litet leende.

Den stolthet och tillfredsställelse som Stefan Albrechtson kommer att känna på invigningen av hallen, när läktarna är fyllda av runt 4 000 personer och hans spelare springer in på planen,vid invigningen kan bli på gränsen till övermäktig, erkänner han. 

Hans IK Sävehof har gått från att vara en kvartersklubb till att bli världens största handbollsförening och kanske Sveriges största en-idrottsförening. Därtill elitseriens och landslagets största leverantör av spelare.

Partille Arena är kronan på verket.

En arena värd en klubb som just IK Sävehof.

Inga reklamskyltar

Med en design, med serveringar, läktare, allmänna utrymme för publiken, självklara möjligheter för företagen att ordna event – och utan reklamskyltar.

- Här gäller enbart digital exponering. Vi har 58 meter ledband runt själva handbollsplanen, därtill 150 meter mellan övre och nedre sektionerna och så kan vi utnyttja jumbotronen.

Stefan Albrechtson tror att sponsorbudgeten kan växa med 25 procent. Ja, till en början.

IK Sävehof får alla möjligheter att bli ännu större. I dag har föreningen 4 miljoner i eget kapital, en omsättning på nära 60 miljoner varav drygt 30 miljoner gäller egna Partille Cup, världens största handbollsturnering med 20 000 undomar i 1 100 lag.

I nya hallen blir klubben delägare i ett kommersiellt bolag som ska ansvara för all affärsverksamhet. Sävehof har en andel om 55 procent, en privat aktör 35 och bryggeriet Kopparberg med Peter Bronsman resterande 10.

4 miljoner i egna kassan

Gamla Partillebohallen från 1967 och som 1999 utökades från en till tre läktare bär på minnen, men har gjort sitt sitt sedan många år.

- 2001 kom de första förslagen om en ny hall, sedan har man blivit härdad av möten och idéer, det har stannat vid visioner. Men när också Partille kommunledning och i synnerhet Pär Linder började dra i frågan blev det mer trovärdigt. 

Pär Linder är vd vid kommunalägda fastighetsbolaget Partillebo.

- 2010 började jag förstå att något ändå var på gång, 2013 tog vi första spadtaget. Då vågade jag tro på det...

Själva arenan kostar runt 350 miljoner, hela komplexet Partille Arena i nya stadsdelen runt 4 miljarder och omfattar även handel, kontor och bostäder.

I Göteborg pågår en ständig diskussion om en en ny eventarena då Scandinavium inte längre uppfyller moderna anspråk. Lagom som åsikter och tankar korsar luften kommer Partille Arena som mycket flexibel för idrott-, kultur- och skolevenemang.

Regionens modernaste arena, helt enkelt.

Thomas Ejderhov

Fakta

Partille arena

A-hallen: Fullstor handbollsplan med läktare för 4 000 sittande åskådare. Vid konsert tar A-hallen drygt 4 500 personer. 

B-hallen: Fullstor handbollsplan med mindre läktare.

 

Teknik

Fyra konferensrum som är utrustade med den senaste tekniken i form av projektorer, ljudanläggningar, TV-skärmar och bekväma möbler.

En unik scenlösning som möjliggör snabba byten mellan evenemang, från exempelvis handboll till housefestival på en eftermiddag.

30 ton ljud- och ljusteknik kan hängas i takets fästpunkter. En siffra som ingen annan arena av samma storlek i Sverige kan matcha.

Skalbart arenarum som kan anpassas för såväl stora som små evenemang. Mobila scenläktare kan riktas mot scenen för att skapa perfekta förutsättningar för mindre konserter, teatrar etc.

Framtidssäkrad Wifi-uppkoppling. Kapacitet för närmare 10 000 enheter (dubbelt så många som maxantalet besökare).

Senaste ljud- och ljustekniken. A-hallen har även en högupplöst jumbotron med fyra sidor. Kan användas för livestreaming.

47 högupplösta skärmar runtom i arenan.

Kommersiella aktörer

Restaurang för 400 sittande gäster.

Bowlinganläggning, 12 banor.

Ett gym i två plan.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen