Annorlunda derby i Stockholm

På annandagen möts Tellus och Hammarby på Zinken i Stockholm. En garanterad publiksuccé. De två senaste åren har över 6 000 åskådare varit på plats. Nu erbjuder Tellus en bit av penningkakan till ”Bajen”. 

- Dom snackar skit. Vi får en viss procent. 2017 fick vi 3 000 kronor. Det är ju snällt av Tellus men de pengarna är inget som räddar Hammarby Bandy. Det ekonomiska läget är allvarligt för oss, säger klubbchefen Anders Hagbo.

Skillnad på belopp

För Tellus är annandagsderbyna mot Hammarby livsviktiga för klubbens ekonomi. 2016, när Tellus hade hemmamatch (Zinken är hemma för Tellus) kom 6 170 åskådare. Det betyder hundratusentals kronor i nettoinkomst.

2017 hade Hammarby hemmamatchen, 6 400 personer kom.

I sitt pressmeddelande skriver Tellus… ”Via en särskild länk kommer Bajenfansen att kunna köpa en biljett där en viss procent av intäkten tillfaller Hammarby”.

Det var den procenten som gav ”Bajen” 3 000 kronor.

I pressmeddelandet säger Tellus ordförande Johan Lantz:

”Vi ser verkligen fram emot annandagen och en härlig publikfest, att vi dessutom kan göra en liten insats för Hammarby gör att det känns extra bra”.

Liten var ordet.

111 personer såg knallen

Tellus lever med kniven på strupen. Utan matcherna mot Hammarby skulle inte klubben kunna klara sin elitlicens. Senast hemmamatchen, när laget sensationellt besegrade Sandviken på Zinken, 4-2, fanns 111 personer på plats.

Kvartersgänget Tellus kom till elitserien säsongen 2016-2017 när Kungälv nekades elitlicens. Laget, ingen spelare får betalt, har sensationellt klarat sig kvar i elitserien. Men nu ser det illa ut. Tellus ligger sist med tre ynka poäng.

Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer succesivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.