Borås bygger ny bandybana för 15 miljoner
Den världsberömde författaren Mark Twain skrev: ”Ryktet om min död är starkt överdrivet”. Det är mycket diskussion i media om bandyn i dagarna. Häromdagen var det också fler än 100 inlägg på Facebook om den döende bandyn.
Och det byggs nya konstfrusna bandybanor. Den 26 januari invigs Boda Isstadion i Borås med VM-matchen Finland-Kazakstan
Apropå Facebook och bandy: Kjell Anderstedt hade ett inlägg på Facebook där han skrev att det finns 1 511 787 licenserade utövare i ishockey, bandyn har 35 050, alpint 10 879, längdskidor 9 577, konståkning 3 952. Siffrorna kommer från varje internationellt förbund. Så bandyn är ingen baby i vintrigt sammanhang.
Snart i elitserien
Det finns nu med nyförvärvet i Borås 76 konstisbanor i landet, inklusive de 13 hallarna. Bandy i Borås? Klubben startade verksamheten 2012 och ligger i division 3 sydvästra.
Borås Bandys ordförande är Klas Ström. Jag frågade honom när klubben är i elitserien:
- 2025 (skratt)! Det händer mycket i Borås och flera är på gång till klubben. Att få inviga Boda Isstadion med en VM-match känns minst sagt som magiskt, säger han.
Visst händer det mycket i Borås. Sommaren 2017 arrangerade staden SM-veckan. 18-21 juli arrangeras U 20-EM i stan med 1 500 tävlade från 51 nationer.
Och på Borås Arena, där Elfsborg spelar, händer också saker. Klubben har fått ökat utrymme och bygger restauranger på arenan.
Boda Isstadion i området vid Bodavallen var budgeterad till 15 miljoner kronor.
- Det tillkommer en eller två miljoner till, säger Hans Frisk, verksamhetsordnare för idrottsplatserna i Borås.
Senast en konstfryst bandybana invigdes var i Östersund, 2013.
Kär i bandy direkt
Klas Ström hade sysslat med ishockey hela livet men slutade engagera sig i Borås HC (nu i division 2) på 2000-talet. En kamrat lurade med honom på Vänersborg-Bollnäs 2009. Med var fyraårige sonen Kalle.
- Efter tio minuter var jag kär i bandy, säger Klas, som också har ett stort Bollnäshjärta eftersom hans mamma kommer från Bollnäs.
Nästa bandymatch för far och son Ström blev Vetlanda-Bollnäs. Efter matchen sa Kalle:
- Pappa, jag vill också spela bandy!
- Då föddes idén med en bandyklubb i Borås, säger Klas Ström.
- Jag var ute i Borås och letade efter en bandyklubba åt Kalle. Det fanns bara bandybollar i sportaffärerna.
Nu har klubben, bildad 2012, 100 medlemmar, ett A-lag, ett U 10-och ett U 12-lag. Jodå, sonen Kalle spelar.
Kändisen i laget är Stefan Nordén, 50, som spelat elitbandy i Kungälv, Vetlanda, Villa och Vänersborg och dessutom har fem A-landskamper på sitt CV.
- Han har fortfarande bra fart på skridskorna, säger Ström.
På gång i Bandysverige
Vad händer mer på den ”döende” bandyfronten?
På Gubbängen i Stockholm är det full fart på hallbygget. Efterfrågat i årtionden – och mer än efterlängtat. Invigning vid juletid i år.
En bandyhall är nästan klar att börja byggas i Bollnäs. Motala är på gång med en hall. I Karlstad ska det bli tak över Tingvalla.
Bara som en påminnelse om Mark Twains (1835-1910) ord…
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar