25 miljoner besökare, 3 300 evenemang
Denna tisdag firar Globen 30 år. Sveriges mest spektakulära och mest internationella arena har blivit alldaglig, men pryder sin plats och utstrålning i alla fall.
Invigningen skedde lagom till startskottet för Hockey-VM där Sverige och Stockholm stod som värd detta år.
30 år efter invigningen håller Ericsson Globe ställningarna som världens största sfäriska byggnad och rankas idag efter stadshuset, som huvudstadens mest symboliska byggnad.
Unik bildutställning
Som en del i firandet invigs i dag en unik bildutställning med 30 minnesvärda evenemangsbilder, en bild från varje år, som projiceras på byggnadens fasad kvällstid mellan klockan 18-19 fram till den 26 februari. Bbland motiven finns David Bowie, Bono, Beyoncé och förstås minnesvärda sportögonblick. Utöver bilderna, kommer fasaden också att prydas av besökarnas egna berättelser och minnen från åren som gått.
– Vi vill ta tillfället i akt och hylla Ericsson Globe och uppmärksamma vad den betytt genom åren för publiken, artister och idrottsstjärnor och inte minst för att attrahera fler och större evenemangsupplevelser till Sverige och Stockholm, säger Marie Lindqvist, vd för Stockholm Live.
Genom åren har alltifrån påvar och presidenter äntrat Ericssons Globes scen till världsartister, Nobelpristagare, sportstjärnor och ståupp-komiker.
Här har många sporter uppvisats
Förutom att vara en arena för de stora artisterna så är Ericsson Globe även varit hem åt stora sportevenemang, utöver ishockeyn även handboll, volleyboll, tennis, ridsport, friidrott, innebandy, konståkning, brottning, basket, bordtennis, gymnastik, motorsport, fitness, e-sport, boxning, inomhusfotboll, kampsport och schack.
Ericsson Globe i siffror genom 30 år:
- · Antal besökare – över 25 000 000
- · Antal evenemang – drygt 3 300
- · Publikrekord – Metallica 7 maj 2018, 17 303 besökare
- · Största enskilda evenemang – Hockey VM 1989. Totalt spelades 34 matcher inför 390 465 åskådare.
- · Artister som spelat flest gånger – Bob Dylan och Rod Stewart har båda haft 9 spelningar vardera, tätt följda av Metallica och U2 med 8 spelningar var.
- · Antal Melodifestivalfinaler – 12 och därtill 2 Eurovision Song Contests
- · Antal VM och EM-arrangemang – 17 stycken
- · Antal hemmamatcher för AIK Hockey – 278
- · Antal hemmamatcher för DIF Hockey – 452
- · Antal Ishockey-VM – 4 stycken – 1989, 1995, 2012, 2013
- · Nobelprisutdelningar – 1
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Biljettpriserna till fotboll-VM i sommar tenderar att bli de högsta någonsin. Från FIFA:s högvarter framkommer nu att Fyra biljetter till finalen den 19 juli på MetLife Stadium i New Jersey har lagts ut på sajten för strax under 2,3 miljoner dollar styck, vilket motsvarar cirka 21 miljoner kronor, enligt AP. Platserna är belägna bakom mål på den ena kortsidan. Så de åskådarna får i alla fall se skapligt... skapligt...
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar