Scandinavium i fokus igen

Handbolls-EM, startar i dag, fredag. Spelplats som så många gånger förr, i olika sporter, är Scandinavum i Göteborg.

”Sveriges mesta arena” sedan invigningen 1971 – här har inte mindre än 16 europeiska mästerskap genomförts i arenan. Nu är det åter dags när EM i handboll 2020 drar igång och då blir arenans 17:e EM. Tillsammans med 18 världsmästerskap gör det Scandinavium till en riktig mästerskapsarena.

Scandinavium förvandlas regelbundet till hockeytempel eftersom Frölunda spelar sina matcher här.

Lotta Nibell är vd på Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag Got Event som bland annat driver Scandinavium:

- Scandinavium har en oerhört imponerande historik med totalt 35 olika mästerskap, 17 EM och 18 VM. Nästa år fyller arenan 50 år och vi kan fortfarande se fram emot kommande EM och VM. Förutom EM i handboll genomförs EM i trampolin i maj i år, EM i karate 2021, junior-VM i ishockey 2022 och VM i handboll 2023.

Utöver de 35 mästerskapen har Scandinavium även stått värd för 24 världscupfinaler i samband med Gothenburg Horse Show, 15 finaler i hoppning och nuio finaler i dressyr. 2019 var senaste året som finalerna i både hoppning och dressyr avgjordes i Scandinavium och nästa år är det återigen dags för dubbla finaler. Ingen annan stad i världen kommer i närheten av denna svit.

Ett av Scandinaviums mer udda europeiska mästerskap är frisyr-EM som genomfördes 1983. Då kom 12 070 personer till arenan under två dagar för att titta på olika frisyrer.

Fakta EM i handboll 2020

EM i handboll 2020 spelas mellan 9-26 januari och är för första gången ett samarrangemang mellan tre länder; Sverige, Norge och Österrike. Det svenska landslaget spelar sina gruppspelsmatcher i Scandinavium i Göteborg.

Sveriges gruppspelsmatcher i handbolls-EM 2020

Fredag 10/1, 20:30, Sverige – Schweiz

Söndag 12/1, 18:15, Sverige – Slovenien

Tisdag 14/1, 20:30, Polen – Sverige

Europamästerskap i Scandinavium 1972-2020

1972 EM i Konståkning

1974 EM i Friidrott

1980 EM i Konståkning

1982 EM i Karate

1983 EM i Frisyr

1983 EM i Gymnastik

1984 EM i Friidrott

1985 EM i Konståkning

1990 EM i Bordtennis

1990 EM i Rytmisk Sportgymnastik

1991 EM i Boxning

2002 EM i Handboll

2003 EM i Sportskytte

2006 EM i Handboll

2013 EM i Friidrott

2016 EM i Handboll

2020 EM i Handboll

Gothenburg Horse Show - finaler

Hoppfinalerna i världscupen har ägt rum 1979, 1982, 1984, 1986, 1988, 1991, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2008, 2013, 2016 och 2019. Dressyrfinalerna har arrangerats 1989, 1992, 1994, 1996, 1998, 2003, 2013, 2016 och nu senast 2019.

Kommande mästerskap i Scandinavium:

2020 EM i trampolin 7-10 maj

2021 EM i karate

2021 Världscupfinaler i hoppning och dressyr

2022 junior-VM i ishockey (börjar 2021)

2023 VM i handboll

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Kokainservetter gav tydliga utslag på flera av toaletterna i VIP-området under Elitloppshelgen, det visar en undersökning av Betting.se.

Vid Elitloppet var en reporter från Betting.se på plats för att undersöka eventuellt missbruk av kokain. Ett flertal av VIP-toaletterna gav tydliga positiva utslag vid undersökningen. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.