Oppositionen är inte nöjd - vill öppna helt
Det har spekulerats en tid, men nu kom beskedet. Danmark sänker avståndet från två till en meter för publik på fotboll och delar in arenorna i sektioner. Redan till nästa hemmamatch hoppas FC Köpenhamn ta in över 10 000 åskådare på Parken. Nu ökar pressen på en total öppning till hösten.
Medan matcherna i allsvenskan spelas inför tomma läktare så har FC Köpenhamn och Divisionsföreningen fått politikerna att öppna upp för betydligt större publik. I början av juni tilläts 500 personer per match. Den 21 juni släpptes 3 000 hemmasupportrar in på derbyt mellan Bröndby och FC Köpenhamn och nu har de politiska partierna gått på FC Köpenhamns förslag att dela in arenorna i sektioner som var och en ses som åtskilda enheter med 500 åskådare i varje.
10 500 på Parken
Det innebär att FC Köpenhamn kan ta in cirka 10 500 åskådare i Parken och Bröndby 8 000.
Avståndskravet mellan åskådarna sänks från två till en meter, men personer i samma familj får sitta tillsammans. Samtidigt ökar pressen på kulturminister Joy Mogensen att ge besked om en helt fri öppning av arenorna till september då nästa säsong startar.
Mogensen har att välja på att öppna helt eller ge ekonomiskt stöd till klubbarna, säger Jens Rohde, idrottsordförande för Radikale Venstre.
”Klubbarna vet ännu inte hur många biljetter och säsongskort de kan sälja till intresserade fans. Samtidigt tvekar näringslivet med att förlänga sponsoravtalen med klubbarna för att produkten är mindre värd utan tusentals med fans på läktarna”, säger Rohde.
Kräver besked
Han kräver att Mogensen ger ett snart besked och att ett beslut inte kan vänta. Även Nye Borgerlige, Dansk Folkeparti och Konservative står bakom kravet på en fri öppning av arenorna och det uppges nu finnas en politisk majoritet bakom förslaget.
Regeringspartiet Socialdemokraterna förväntas dock inte gå oppositionen till mötes, utan föredrar en stegvis, kontrollerad öppning. Då beslutet fattas av regeringen och inte genom ett lagförslag i parlamentet är det i nuläget sannolikt att fotbolls-Danmark får vänta tills 20 augusti på ett besked om vad som gäller för hösten.
Anders Olshov
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















Skriv kommentar