Oppositionen är inte nöjd - vill öppna helt
Det har spekulerats en tid, men nu kom beskedet. Danmark sänker avståndet från två till en meter för publik på fotboll och delar in arenorna i sektioner. Redan till nästa hemmamatch hoppas FC Köpenhamn ta in över 10 000 åskådare på Parken. Nu ökar pressen på en total öppning till hösten.
Medan matcherna i allsvenskan spelas inför tomma läktare så har FC Köpenhamn och Divisionsföreningen fått politikerna att öppna upp för betydligt större publik. I början av juni tilläts 500 personer per match. Den 21 juni släpptes 3 000 hemmasupportrar in på derbyt mellan Bröndby och FC Köpenhamn och nu har de politiska partierna gått på FC Köpenhamns förslag att dela in arenorna i sektioner som var och en ses som åtskilda enheter med 500 åskådare i varje.
10 500 på Parken
Det innebär att FC Köpenhamn kan ta in cirka 10 500 åskådare i Parken och Bröndby 8 000.
Avståndskravet mellan åskådarna sänks från två till en meter, men personer i samma familj får sitta tillsammans. Samtidigt ökar pressen på kulturminister Joy Mogensen att ge besked om en helt fri öppning av arenorna till september då nästa säsong startar.
Mogensen har att välja på att öppna helt eller ge ekonomiskt stöd till klubbarna, säger Jens Rohde, idrottsordförande för Radikale Venstre.
”Klubbarna vet ännu inte hur många biljetter och säsongskort de kan sälja till intresserade fans. Samtidigt tvekar näringslivet med att förlänga sponsoravtalen med klubbarna för att produkten är mindre värd utan tusentals med fans på läktarna”, säger Rohde.
Kräver besked
Han kräver att Mogensen ger ett snart besked och att ett beslut inte kan vänta. Även Nye Borgerlige, Dansk Folkeparti och Konservative står bakom kravet på en fri öppning av arenorna och det uppges nu finnas en politisk majoritet bakom förslaget.
Regeringspartiet Socialdemokraterna förväntas dock inte gå oppositionen till mötes, utan föredrar en stegvis, kontrollerad öppning. Då beslutet fattas av regeringen och inte genom ett lagförslag i parlamentet är det i nuläget sannolikt att fotbolls-Danmark får vänta tills 20 augusti på ett besked om vad som gäller för hösten.
Anders Olshov
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar