Oenighet som vanligt om idrottens värde
Det är ju typiskt. Samtliga oppositionspartier vill att stödet till idrottsrörelsen ska öka. Men det tycker inte de som bestämmer, d vs regeringen. Förslag om bland annat förstärkt stöd till anläggningar och idrottens arbete i utsatta områden presenterades i oppositionspartiernas respektive skuggbudgetar. Riksidrottsförbundet har summerat förslagen som handlar om idrott.
Dte är som en skiva som går i repris. Vid makten håller beslutsfattarna igen och bromsar men i opposition byter man åsikt och gasar. då är idrotten värt mer minsann.
nu är vi där igen.
Måste förstärkas
Den allmänna motionstiden avslutades den 5 oktober och oppositionspartierna i riksdagen har nu presenterat sina budgetmotioner. Både Socialdemokraterna, Centerpartiet, Vänsterpartiet och Miljöpartiet föreslår i sin respektive budget en ökning av det totala stödet till idrotten. Samtliga vill även se att idrottens arbete i utsatta områden får förstärkning.
− Jag uppskattar att oppositionspartierna ser vilken kraft idrottsrörelsen kan vara. Föreningar runt om i Sverige gör varje dag en enorm insats för att nå fler och välkomna de barn och ungdomar som i dag står längst ifrån idrottsrörelsen. Troligtvis är det också de barnen och ungdomarna som behöver oss mest. Med mer stöd kan vi växla upp, göra mer och finnas för fler, säger Anna Iwarsson, tillförordnad ordförande Riksidrottsförbundet.
När Regeringen presenterade sitt förslag till budget för 2024 var anslaget till idrotten oförändrat, trots de ökade utmaningar som segregation, stillasittande och växande hälsoklyftor innebär för idrottsrörelsen. Särskilt saknade Riksidrottsförbundet satsningar på idrottsanläggningar.
I sin respektive skuggbudget föreslår dock såväl Centerpartiet som Vänsterpartiet och Miljöpartiet särskilda satsningar på anläggningar och idrottsmiljöer.
"Ett akut behov"
− Att det finns en plats att idrotta på och samlas kring är helt avgörande för att idrottsrörelsen ska ha kraft och möjlighet att verka. Vi fortsätter påtala behovet av att inrätta en statlig anläggningsfond och det är glädjande att det finns politiker som lyssnat och som är beredda att kliva in och ta ansvar för detta akuta behov. Utan plats att vara på stannar idrotten, säger Anna Iwarsson.
Vänsterpartiet och Miljöpartiet föreslår även att stödet till idrott för personer med funktionsnedsättning förstärks och Miljöpartiet vill dessutom se en särskild satsning på elitidrottarens förutsättningar.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…
Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast rolig läsning,
Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill
säga löner, angavs som främsta anledning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar