Roger Anderssons blogg

Roger Andersson är vd för Idrottens Affärer. I ett tidigare liv sportjournalist på Aftonbladet, sportchef på SvD, chefredaktör för Svensk Golf och mediechef på Golfförbundet. Nu mest grinig gubbe med förkärlek för att hacka på dåliga tv-produktioner, slö journalistik och slentrianmässig sponsring. Bloggens startsida.

Silverstone tillbaka i F1

De senaste månaderna har det hänt mer i Formel 1 än vad det brukar göra på tio år. Stall byter namn, världsmästare byter stall, stallchefer får livstids avstängning och nya stall kommer till, sponsorer lämnar och kommer, däckstillverkare försvinner. Ja, ni vet säkert det mesta vid det här laget.

Senaste nytt är i all fall att Silverstone har garanterat pengar för att förbättra banan, säkerhet och utrymmen för att också få ett ok från Bernie Ecclestone och FIA. Så det blir ett Storbritanniens Grand Prix även nästa år. På klassiska Silverstone som dömdes ut till förmån för Donington Park, men som inte lyckades skaka fram tillräckligt med garantier för allt som skulle förbättras. Nu har man klartecken ända till 2026!

Nu sägs att det finns bud på Renaults F1-team (vars rykte ju är en aning skamfilat efter Singapore-incidenten). Dessutom har grundaren Peter Sauber köpt tillbaka sitt team med samma namn från BMW. McLaren satsar stort och Merdeces likaså. Men i alla röra och turbulens slickar Ferrari såren och väntar på att få ta tillbaka tronen. Fernando Alonso i teamet och Felipe Massa tillbaka efter olyckan. Jag satsar en flaska olivolja på de röda italienarna 2010.

Trots en publikbeläggning på över 98 procent under den gångna SHL- säsongen redovisar Rögle ett minusresultat på 1,3 miljoner kronor. Totalomsättningen  minskade från 221 miljoner säsongen 2023-2024 till 207 miljonen 2024-2025. Posten eget kapital uppgår till 18,7 miljoner.  

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Nu är det klart vilka kommuner som klarat kriteriet för att vara med i omröstningen till Sveriges bästa idrottsstad 2025. Janne Andersson, Lotta Schelin, Marcus Nilsson, Kalis Loyd är några av de som tar plats i årets jury. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.