De tvivlar inför Lagrells önskemål

Det är en något knölig höst för fotbollsbasen Lars-Åke Lagrell. Efter diverse turer blev ändå Erik Hamrén klar som ny förbundskapten. Nu står nästa fråga på tur – att övertyga regeringen om en EM-garanti på 3,5 miljarder kronor. Det har inte börjat bra.

-  Även om det är en bra sak för Sverige så finns det andra som vill ha statliga resurser, säger Erik Kristow, politiskt sakkunnig på kulturdepartementet.

Svenska Fotbollförbundet vill tillsammans med Norge söka arrangemanget av EM 2016. Lars-Åke Lagrell har uppvakta regeringen och menar att fyra svenska arenor måste förbättras avsevärt och därför krävs en statliga garantin.

- När vi började dialogen med fotbollförbundet förra hösten sade man uttryckligen att det inte skulle krävas några statliga penninggarantier, säger Erik Kristow i Dagens Nyheter.

Han är uppenbarligen frågande över turerna i ärendet. Kristow menar att under de första kontakterna framkom annorlunda uppgifter inför en eventuell EM-ansökan. Förändringarna är i dag helt anadra.

- Vi var lite förvånade över summan. Sedan var vi också förvånade över att det kom önskemål om pengar, säger Kristow.

Lars-Åke Lagrell har målsättningen att det svenska ställningstagandet ska vara klart till nyår. Vid mötet med kulturminister Lena Adelsohn-Liljeroth presenterades förutsättningarna och på departementet utlovas ett snabbt svar om en eventuell garanti.

- Vi har haft ett möte med Lars-Åke Lagrell och sagt att vi vill veta lite mer om önskemålen och även hur Svenska fotbollförbundets EM-budget ser ut. Vi ska göra en ordentlig analys av siffrorna och sedan göra en politisk bedömning, menar Kristow i DN och avslutar:

 - De stora summorna till arenorna är en svårhanterbar fråga. Det ska vägas mot andra som har önskemål om pengar, säger Erik Kristow.

Fria Europa (inte verifierad)

lör, 2009-11-07 16:35

1. Idioti

Lägg en tiondel av pengarna på Ryder Cup istället. Samma exponering av Sverige men under längre tid och samhällets stöd går inte till anläggningar som sedan inte behövs eller annat elände. Om Staten lägger 250 så lägger golfen och näringslivet resten. Kvar blir 2,7 mdr som kan användas till skola, åldringsvård och annat viktigt. Ps, spamfiltret nedan där man skall addera tvåsiffriga tal är odemokratiskt och stänger ute stora grupper som förtroendevalda och journalister. DS

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen