13 städer aktuella för svenskt EM

Inte mindre än 13 värdstäder har anmält intresse för att få vara med och arrangera ett eventuellt dam-EM i Sverige 2013. "Oerhört kul", säger SvFF:s projektledare Göran Havik.

Svenska Fotbollförbundet har tagit beslut om att hos UEFA ansöka om att få arrangera EM-slutspelet i damfotboll 2013. Det har visat sig vara ett rekordstort intresse bland landets kommuner, distriktsförbund och föreningar om att få vara del av arrangemanget.

Inte mindre än 13 orter har hittills sänt en intresseanmälan till SvFF om att få bli Host City (spelort) om Sverige utses till arrangör. I denna vecka har SvFF påbörjat en rundresa för informationsmöten med samtliga dessa kommuner, vilka är: Boden, Umeå, Skellefteå, Karlstad, Solna, Växjö, Kalmar, Göteborg, Borås, Halmstad, Helsingborg, Malmö och Trelleborg.

UEFA:s kriterier för ansökan säger att man ska presentera sex spelorter i sin ansökan, vilken ska vara inne i månadsskiftet maj/juni. Under juli/augusti kommer UEFA att göra inspektionsbesök hos alla kandidater - förutom Sverige även Polen, Bulgarien, Schweiz och Holland - innan UEFA:s exekutivkommitté i början av oktober fattar beslut om arrangörsland.

- Det känns otroligt stimulerande och roligt att stora delar av Sverige vill vara med om att arrangera ett dam-EM, som är den enskilt största kvinnliga tävlingen Sverige kan arrangera. Och så kort efter besvikelsen efter regeringens nej till ekonomiska garantier för EM 2016-ansökan, säger projektledaren Göran Havik, som nu reser runt och besöker de intresserade värdstäderna.

Sverige kommer enligt Svenska Fotbollsförbundet ansöka om att få arrangera dam-EM i fotboll 2013.  

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja