Melker blir handbollens egen kock
Tillsammans med hotellkedjan Choice, där alla spelare ska bo under turneringen, gör han en stor satsning på maten under evenemanget.
- Målet är att turneringen ska bli omtalad för sin matglädje, säger Melker Andersson.
Speciell VM-kost
Med 324 dagar kvar till invigningen är planeringen av Skandinaviens största evenemang 2011 i full gång.
- En viktig sak för alla inblandade är maten. Mästerskapet pågår under mer än två veckor och vårt mål är att kunna erbjuda en inspirerad och varierad meny för alla våra gäster, säger Frank Ström, kommersiellt ansvarig för VM 2011.
Som officiell VM-kock ska Melker Andersson fungera som matinspiratör för VM-hotellen, vara med och utforma menyer för lagen och kunna hjälpa landslagsledningen med kosten för det svenska laget. Melker har också ett speciellt intresse för handboll. Han har stått i mål för Umeå IK i ”Norrlandsserien”, men karriären kom aldrig så långt som till landslaget.
- Jag nådde tyvärr inte ända fram som spelare. Nu är det extra roligt att få närma mig handbollens värld igen, säger Melker Andersson.
För Choice Hotels blir det här en stor satsning. 27 000 måltider ska produceras på de Choice Hotels som är kopplade till de åtta orter där VM spelas. Målet är att med turneringens menyer skapa något av en multikulturell matfest.
Mat en upplevelse
- Vi vill verka för att maten blir en del av upplevelsen. Vi lägger mycket kraft och resurser på det här projektet och erfarenheterna kommer sen att användas för att i förlängningen höja nivån på matupplevelsen ytterligare även för andra gäster på våra hotell, säger Riitta Östberg på Choice Hotels som är en av de nationella huvudsponsorerna till Handbolls-VM 2011.
Melker Andersson har blivit belönad med en stjärna i Guide Michelin för sin insats på restaurangen Fredsgatan 12 i Stockholm. Han äger och driver sju restauranger, däribland Restaurang Kungsholmen och Grill.
Sverige arrangerar VM i handboll för herrar i januari 2011. Evenemanget beräknas få upp emot två miljarder tv-tittare i 150 länder och runt 300 000 i publiken.
Mest lästa just nu
"Sportwashing”, eller tvätta pengar och vinna marknadsandelar via idrotten är inte alltid en lyckad kombo.
Saudiska LIV Golf, med det saudiska kungahuset som huvudägare via Public Investment Fund (PIF) kommer att avsluta sin finansiering efter säsongen 2026.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front
Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få, till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















