"Putin satt lugnt kvar hemma"

Det talades redan i förväg om hur Englands VM-ansökan skulle drabbas efter brittiska mediers försök att avslöja en utbredd korruption. När Fifa-presidenten Sepp Blatter drog lotterna minskade precis inte misstankarna om allt inte går rätt till bakom kulisserna i fotbollens maktkorridorer.

Omröstningen inför VM 2018 och 2022 handlar i hög grad om lika mycket ekonomi som politik – och någonstans finns väl ändå en sportslig hänsyn.

Många misstankar

Två av de 24 medlemmarna i Fifas exekutivkommitté, som utsåg arrangörsländerna, fick inte vara med i omröstningen eftersom de betraktades som skyldiga till mottagliga för mutor.

Men det räckte inte. BBC hävdade att tre andra medlemmar av Fifas beslutande organ, exekutivkommittén, tagit emot flera miljoner under 90-talet från marknadsbolaget ISL.

En sådan makthavare som portugisen Ricardo Teixeira, som är chef för organisationskommittén för VM 2014 i Brasilien, ska ha fått 70 miljoner kronor via ett bulvanbolag i Liechtenstein.

Krävde senare möte

Det har gått så långt att antikorruptionsorganisationen Transparency International ansåg att omröstningen skulle genomföras senare och efter det att en utredning hade skett.

Sepp Blatter har sopat bort anklagelserna. En domstol hade bedömt uppgifterna och inte funnit de anklagade skyldiga, därmed var saken ur världen, tyckte Blatter.

Men dels tvingades Fifa böta 30 miljoner kronor i fjol och dels har BBC och journalisten Andrew Jennings funnit listor som visar att ISL i hemlighet har betalat ut 700 miljoner via 175 verifikationer.

Obama dolde inte besvikelsen

Det oväntade resultatet av omröstningen spädde på misstankarna. Ryssland tog hem mästerskapet 2018 och England blev snuvat eftersom förväntningarna där var höga. Och lagom det värsta sorlet lagt sig kom ytterligare ett sensationellt resultat - Qatar blir värd fyra år senare.

Qatar konkurrerade bort Australien, Japan, Sydkorea och USA, och därmed uppstår det första riktigt stora idrottsevenemanget i Mellanöstern.  Amerikanerna med förre presidenten Bill Clinton i spetsen hade svårt att acceptera tillkännagivandet.

Och i går spädde USA:s president, Barack Obama, på kritiken:

- Det var fel beslut.

England fick futtiga två röster

Englands delegation var inställd på seger och många kom ihåg med välbehag VM 1966 när England vann på hemmaplan. David Beckham och Storbritanniens premiärminister David Cameron var på plats i Zürich. Men det hjälpte inte.

- Det räckte inte med att ha bästa ansökan både tekniskt och ekonomiskt och att ha passion för fotboll. Det är sorgligt, sa Cameron.

Engelsmännen åkte ut redan i första omgången av röstningen – med blott två röster av totalt 22.

Putin hade koll...

En stund senare kunde ryske premiärministern Vladimir Putin förkunna:

- Jag försäkrar Fifas ledning om att vi gör allt som står i vår makt för att garantera att vi är förtjänta av att arrangera VM.

Samtidigt kanske Spaniens erfarne förbundskapten, Vicente del Bosque, träffade huvudet på spiken när han konstaterade:

- Kanske vill Fifa att fotbollen sprider sig till andra regioner och Ryssland och Qatar är länder som är tunga ekonomiskt.

Eller som DN-sportens Anders Lundqvist konstaterar:

”Putin satt lugnt i Moskva, och lät Cameron jobba i onödan. Sedan satte han sig på planet till Zürich för att fira med de andra. Hur genomtänkt och hur smidigt som helst”.

Läs hela hans krönika









 

Fakta

VM-slutspel i fotboll
Sydafrika var platsen för den senaste VM-turneringen. Här är listan över alla länder som har varit värd för VM:

1934 Italien
1938 Frankrike
1950 Brasilien
1954 Schweiz
1958 Sverige
1962 Chile
1966 England
1970 Mexiko
1974 Västtyskland
1978 Argentina
1982 Spanien
1986 Mexiko
1990 Italien
1994 USA
1998 Frankrike
2002 Japan och Sydkorea
2006 Tyskland
2010 Sydafrika

Kommande VM-värdar:
2014 Brasilien
2018 Ryssland
2022 Qatar.
Fakta: TT

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja