Tjejerna på kö i Mora

Världens största skidlopp för bara tjejer är nu fulltecknat. Lördagen den 26 februari går starten i Oxberg för den 23:e TjejVasan och loppet är redan fullt, vilket innebär 8 800 anmälda deltagare – nytt anmälningsrekord för TjejVasan.

- TjejVasan har så här långt varit det lopp under Vasaloppets vintervecka som haft flest förstagångsåkare. I år ser vi att en större andel än tidigare kommer tillbaka, säger Per Strid, Vasaloppets informationschef.

Den 30 kilometer långa TjejVasan åks i VasaloppsArenans mest lättåkta del. Hejaklackarna är påfallande många och publikstödet stort, både för elitåkare och motionärer.

Starten för TjejVasans tävlingsklass går klockan 10.00. Sedan finns i motionsklassen ytterligare elva startgrupper som startar i 15-minutersintervall. Anledningen till att fler deltagare inte kan få delta är att startproceduren då måste göras om. Det blir helt enkelt för fullt i spåret mellan Oxberg och Mora.

Kortvasan dagen innan TjejVasan kan vara ett alternativ. Det loppet startar också i Oxberg och har målgång i Mora. I KortVasan finns fortfarande drygt 2 000 lediga platser.

I KortVasan får tjejerna förstås även manligt sällskap i spåret. Just nu är cirka 40 procent av de anmälda i KortVasan tjejer...

50 000 kronor är förstapriset i TjejVasan och slår segraren nytt väntar en ny bil i form av en VW Passat. Rekordtiden är från 2008 då Susanne Nyström vann på 1,18,30.

Fakta

Segrare i TjejVasan genom tiderna
1988  Karin Värnlund, IFK Mora
1989  Marie Johansson, Dala-Järna IK
1990  Inställt
1991  Anna Frithioff, Kvarnsvedens GoIF
1992  Anna Frithioff, Kvarnsvedens GoIF
1993  Carina Görlin, Hudiksvalls IF
1994  Marie Helene Östlund, Hudiksvalls IF
1995  Marie Helene Östlund, Hudiksvalls IF
1996  Kerrin Petty, IFK Moras SK
1997  Karin Öhman, Stockviks Skidförening
1998  Bente Martinsen, Norge
1999  Elin Ek, Bergeforsens SK
2000  Annika Evaldsson, IFK Mora SK
2001  Anita Moen, Norge
2002  Emelie Öhrstig, Stockviks Skidförening
2003  Ulrica Persson, SK Bore
2004  Hilde G Pedersen, Norge
2005  Sofia Bleckur, IK Jarl
2006  Elin Ek, IFK Mora SK
2007  Susanne Nyström, Piteå Elit SK
2008  Susanne Nyström, Piteå Elit SK
2009  Susanne Nyström, Piteå Elit SK
2010  Susanne Nyström, IFK Mora SK

Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.

 Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.

Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.

Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.