Tjejerna på kö i Mora

Världens största skidlopp för bara tjejer är nu fulltecknat. Lördagen den 26 februari går starten i Oxberg för den 23:e TjejVasan och loppet är redan fullt, vilket innebär 8 800 anmälda deltagare – nytt anmälningsrekord för TjejVasan.

- TjejVasan har så här långt varit det lopp under Vasaloppets vintervecka som haft flest förstagångsåkare. I år ser vi att en större andel än tidigare kommer tillbaka, säger Per Strid, Vasaloppets informationschef.

Den 30 kilometer långa TjejVasan åks i VasaloppsArenans mest lättåkta del. Hejaklackarna är påfallande många och publikstödet stort, både för elitåkare och motionärer.

Starten för TjejVasans tävlingsklass går klockan 10.00. Sedan finns i motionsklassen ytterligare elva startgrupper som startar i 15-minutersintervall. Anledningen till att fler deltagare inte kan få delta är att startproceduren då måste göras om. Det blir helt enkelt för fullt i spåret mellan Oxberg och Mora.

Kortvasan dagen innan TjejVasan kan vara ett alternativ. Det loppet startar också i Oxberg och har målgång i Mora. I KortVasan finns fortfarande drygt 2 000 lediga platser.

I KortVasan får tjejerna förstås även manligt sällskap i spåret. Just nu är cirka 40 procent av de anmälda i KortVasan tjejer...

50 000 kronor är förstapriset i TjejVasan och slår segraren nytt väntar en ny bil i form av en VW Passat. Rekordtiden är från 2008 då Susanne Nyström vann på 1,18,30.

Fakta

Segrare i TjejVasan genom tiderna
1988  Karin Värnlund, IFK Mora
1989  Marie Johansson, Dala-Järna IK
1990  Inställt
1991  Anna Frithioff, Kvarnsvedens GoIF
1992  Anna Frithioff, Kvarnsvedens GoIF
1993  Carina Görlin, Hudiksvalls IF
1994  Marie Helene Östlund, Hudiksvalls IF
1995  Marie Helene Östlund, Hudiksvalls IF
1996  Kerrin Petty, IFK Moras SK
1997  Karin Öhman, Stockviks Skidförening
1998  Bente Martinsen, Norge
1999  Elin Ek, Bergeforsens SK
2000  Annika Evaldsson, IFK Mora SK
2001  Anita Moen, Norge
2002  Emelie Öhrstig, Stockviks Skidförening
2003  Ulrica Persson, SK Bore
2004  Hilde G Pedersen, Norge
2005  Sofia Bleckur, IK Jarl
2006  Elin Ek, IFK Mora SK
2007  Susanne Nyström, Piteå Elit SK
2008  Susanne Nyström, Piteå Elit SK
2009  Susanne Nyström, Piteå Elit SK
2010  Susanne Nyström, IFK Mora SK

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen