Nu bör du boka OS-biljett i London
I snitt kan 500 svenskar om dagen se OS från läktaren. Mark Lewis, vd för företaget Jetsetsports.com har ensamrätten på att sälja OS-biljetter i Sverige och han tror på ett mycket stort intresse. Allra mest därför att ett sommar-OS aldrig har arrangerats så nära Sverige sedan Helsingfors-OS 1952.
London en favoritstad
London är också en favorit bland många svenskar och många kan säkerligen tänka sig att åka dit för att uppleva OS-atmosfären om inte annat.
Det kan alltså bli svårt att komma över biljetter varav merparten säljs på arrangören Logocs hemsida, OS-sajten london2012.com eller på cosport.com.
Sammanlagt finns omkring 8,8 miljoner OS-biljetter, men dryga 2 miljoner är reserverade i förväg.
Biljetten kostar 2012 pund
Mark Lewis betonar att merparten av biljetterna kostar cirka 1350 kronor, men det finns också motsatsen.
De bästa sittplatserna vid OS-invigningen är speciella. De har fått ett pris om 2012 pund.
Att se 100-metersfinalen på 100 meter den 5 augusti kostar 7 700 om man vill sitta riktigt bra. Friidrotten är för övrigt den sport som är dyrast att följa.
Gratisbiljetter!
Sedan är det faktiskt på det viset att några kvaltävlingar är gratis och i många fall kan åskådaren komma undan med ett par hundralappar.
Vid överbokning gäller lottning och redan i förväg har 2,5 miljoner biljetter reserverats.
Funderar du på ett OS-besök, kolla boendet redan nu. Många hotell höjer priserna respektlöst, några så mycket som fem gånger ordinarie pris. Dessutom måste du betala tio månader i förväg.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















