Rekordtidigt stopp i Vasaloppet

Vasaloppet är fullt, precis som vanligt. Den stora nyheten är att konstaterandet sker den 30 maj. Samma sak skedde den 25 augusti i fjol. Det säger allt om intresset.

På måndagen nådde antalet anmälda upp till anmälningstaket som var satt till 15 800 deltagare. 14 november 2009, 25 augusti 2010 och 30 maj 2011; så ser utvecklingen ut för när Vasaloppet blivit fulltecknat de senaste tre åren.

Tåget har gått...

- Jätteroligt att så många redan bestämt sig för att åka det klassiska Vasaloppet. Tråkigt för dem som inte hann med att anmäla sig men möjligheten att åka Öppet Spår finns ju fortfarande kvar, kommenterar Vasaloppets VD Jonas Bauer.

Att loppet blir fulltecknat innan sommarvärmen ens har kommit kan bero på flera saker.

  • De som inte hann med att anmäla sig ifjol var tidigt ute i år.
  • Det var bra förhållanden under hela Vasaloppets vintervecka 2011.
  • Totalt en positiv effekt att fler vill göra om bedriften.

- Vi trodde och gick ut i media med att Vasaloppet skulle kunna bli fulltecknat strax innan midsommar men det kan vara så att nu när man fick majlönen passade man på att anmäla sig innan prishöjningen 1 juni, säger Jonas Bauer.

24 500 anmälda totalt

Han är också väl medveten om att motionsvågen är större än någonsin och det om något gynnar skidåkning mellan Sälen och Mora.

Totalt till Vasaloppets vinterveckas nio lopp 2012 är hittills 24 500 personer anmälda, en ökning med 40 procent jämfört med samma tidpunkt ifjol.

Bland de övriga loppen har KortVasan och TjejVasan flest anmälda. Även för StafettVasan kan noteras att många lag är ute i god tid, eftersom det var flera lag som inte hann anmäla sig i tid till årets lopp. Anmälningsökningen i StafettVasan är 200 procent!

Fakta

Vasaloppet 2012:
- Söndag 4 mars 2012, starten i Berga by går kl 08.00.
- 90-årsjubileum (eftersom det första loppet ägde rum 1922).
- Det är det 88:e Vasaloppet (inställt 1932, 1934, 1990).
- Antal anmälda: 15.800.
- Direktsänds i SVT och SR, samt i flera andra länder däribland Norge och Danmark.
- Regerande mästare, herrklassen: Jörgen Brink, som har chansen att vinna Vasaloppet för tredje gången i rad. (Endast ”Mora-Nisse” Karlsson och Janne Stefansson har lyckats med en segersvit som är längre än två lopp i rad.)
- Regerande mästare, damklassen: Jenny Hansson, som kan bli den första som vinner en dubbel två år i rad (dvs både TjejVasan och Vasaloppet).
- Kommer Petter Northug?

Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en  närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..

– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.

Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.