Mördarbacken, TV-tittarnas favorit
Mördarbacken är en av de stora attraktionerna i samband med världscuptävlingarna i Falun. I många år har det dock varit ett stort avstånd mellan åkarna och publiken. Men nu gör Falun en spännande förändring för att ytterligare lyfta attraktionskraften kring denna berömda skidbacke.
Härliga TV-bilder
Publikstängslet flyttas inåt banan vilket innebär att publiken kan stå på snöbädden och komma riktigt nära sina favoriter.
- Normalt har vi ju tävlingar i pursuit med både fri och klassisk stil uppför Mördarbacken i samma lopp. Men i år blir det bara en stil per lopp. Därför vi kan vi erbjuda publiken den här nyheten, säger Jan Westberg.
Detta är också ett initiativ som uppskattas av tv-producenten Johan Bernhagen som har inspekterat banorna i Falun tillsammans med Skidspelsarrangörerna:
Intim stämning
- Det är en jätterolig idé som skapar en härlig intim stämning mellan publiken och åkarna. Nu gäller det för oss att hitta de rätta kameravinklarna. Men det ska inte vara något problem.
De nya förutsättningarna vid Mördarbacken innebär också att det blir lättare för publiken att ta sig till den andra stora publiknyheten i skogen, som ligger en dryg kilometer fågelvägen från stadionområdet.
- Vi kallar platsen för Dalahus-stugan Det här är en nygammal publikplats som i år fått en nytändning. Vi tror att kommer att bli en succé, säger Jan Westberg.
Campar vid banan
Detta är platsen där norrmän och förhoppningsvis flera svenskar kommer att campa i samband med världscupavslutningen.
Dessutom kan publiken grilla och ha det socialt trevligt samtidigt som de ser åkarna överraskande många gånger inom ett litet område.
Beräkningar visar att av totalt 27 000 åskådare som såg fjolårets Svenska Skidspel valde cirka 8 000 att följa tävlingarna från skogen. I målområdet byggs också en större läktare.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















