Unikt – publiken vägrade gå hem

Publiken vägrade gå hem, och rättighetsinnehavare, TV4 Play/MAX ombads att lämna arenan. Aldrig tidigare i den allsvenska fotbollens 100 -åriga historia har en seriematch slutförts under sådana kaotiska former.

bangers och rök - fansen förstör den ena matchen efter den andra. Nu sa polisen i från. och drog in tillståndet för matchen och åskådarna fick motvilligt lämna arenan och lomma hem. Foto: Magnus Lejhall / TT

Polismyndigheten i region Stockholm drog bokstavligen ned byxorna på svensk fotboll, inbegripet Svenska Fotbollförbundet, SvFF och Föreningen Svensk Elitfotboll, SEF.

När matchuret visade 76 minuter beordrades samtliga spelare i mötet Hammarby-Djurgården, 2-0, till omklädningsrummen av domaren,  Fredrik Klitte, 40 år, Detta sedan flera raketer och bangers fyrats av från Djurgårdens sektion på den ena kortsidan.

Bara att gå hem...

50 minuter senare meddelade polismyndigheten att det offentliga tillståndet hade dragits tillbaka, och att matchen endast kunde slutföras inför stängda läktare.

Arenan tömdes men Hammarby-klacken vägrade att lämna, ”vi ska ingenstans” skanderade de.

På hemsidan riktade polisen svidande kritik mot arrangerande Hammarby IF.

”Polismyndigheten att beslutat att upplösa en offentlig tillställning på Tele 2 Arena i dag söndag 20 oktober. Detta efter bedömningen att mindre ingripande åtgärder anses otillräckliga. Anledningen är att arrangören som ansvarar för den offentliga tillställningen inte bedöms kunna garantera ordning och säkerhet”.

För få vakter

Att det var agerande av Djurgårdens supporters, som var grund till polisens ställningstagande, betyder mindre. Arrangörsansvaret vilar på arrangerande förening – Hammarby.

I klartext: Hammarby hade för få matchvärdar och ordningsvakter i arenan, med ansvar för den inre säkerheten. Visitation har inte genomförts på korrekt sätt. Dessa åtgärder kräver kunnig och utbildad personal – samt är kostsam.

Idrottens Affärer har i flera artiklar påtalat svensk fotbolls oförmåga, och bristande vilja, att vidta åtgärder mot den supporterkultur som  slår undan benen för fotbollspublik i allmänhet. Fotbollens makthavare, i SvFF och SEF, har varit naiva och tycks inte ha förstått att polisen en dag sätter ned foten. Som skedde nu den 20 oktober.

Enskilda föreningars ekonomi har vägt tyngre än kännbara straff, som böter, spel inför tomma läkare, eller degradering i seriesystemet. Jargongen luktar jäv och kompisskap i både SvFF och SEF-styret.

SvFF och SEF misslyckas

Dessa makthavare sopade till och med undan banderollen ”Hat och död åt AIK” som tapetserade Djurgårdsektionen den 18 augusti i derbyt mot AIK.

  SvFF:s så kallade juridiska integritetsgrupp fann inte anledning driva ärendet till SvFF:s disciplinämnd – som haft möjlighet att bötfälla Djurgården för  kränkande.

Åter är Djurgården i fokus, här har samtliga i ledande funktioner, från ordföranden Lars Erik Sjöberg, vd. Henrik Berggren, sportchef Bosse Andersson, tränarduon Lagerlöf/Bergstrand, säkerhetskoordinator Mats Jonsson och förstås spelarna ett stort arbete framför sig.

Vad säger Mobill, huvudsponsor, att åter kopplas samman med en förening med tvivelaktig värdegrund?

I Hammarby var upprördheten stor.

Besara  ägnade sig åt fotboll

 När allt kaos landade i att matchen ska spelas klart under måndagen, med start 14.00 och inför tomma läktare, lät sig tränaren Kom Helleberg intervjuas av Max.. Då var klockan 17,50,  Han bortsåg helt från Hammarbys arrangör ansvar. Han sade:

-Kunskapen att något skulle ske från supporterled i Djurgården, vid underläge en kvart kvar att spela, var känt sedan lördagskvällen.  Ändå fick det inträffa och vi står med en mörk dag för svensk fotboll. Jag förstår det inte.

Han använde ord som livsfara och hade svårt att ta in att han ska leda sitt lag i 15 minuters spel mot Djurgården på måndag.

-Jag vet inte hur regelverket ser ut, får jag byta någon spelare, frågade Kim Hellberg.

Söndagens tvåmålsskytt Nahir Besara talade i mikrofon till kvarvarande supporters, några hundratal. Vad han sade framgick inte i Max sändning som nu återupptagits. Förmodligen tackade han sins supporters, det brukar spelare göra i den här situationen.

Hade hans egna anhängare lämnat Tele 2, som var polisens direktiv, hade matchen spelats klart under söndagen. Och Kim Hellberg hade sluppit fundera över söndagens laguppställning.

Kjell Nilsson

Fakta: Internationellt är höga viten, bötesstraff,  regel vid matchstörande händelser. Svenska lag, som Malmö FF, Elfsborg och förstås Djurgården har bara den här säsongen dömts att betala nästan två miljoner kronor till UEFA, fotbollens europeiska övermyndighet, för störningar i höstens cupspel.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.